Co roku kierunki o profilu logistycznym opuszcza co najmniej kilkuset absolwentów. Ten kierunek studiów cieszy się wśród młodych ludzi coraz większym zainteresowaniem – i to zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Tak naprawdę trudno się temu dziwić, gdyż bardzo szeroko pojęta logistyka to niewątpliwie przyszłość gospodarki. Coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje specjalistów odpowiedzialnych za całościowy proces przepływu – towarów, surowców, ludzi, pieniędzy bądź informacji. Praca po logistyce jest bardzo ciekawa, ale jednocześnie wymaga wiedzy i odpowiednich predyspozycji, takich jak otwartość, umiejętność planowania, analizowania i wnioskowania, plastyczność umysłu oraz kreatywność w realizowaniu nieszablonowych rozwiązań. Zatem gdzie na współczesnym rynku jest możliwa praca po logistyce? Oto kilka propozycji.

Firmy handlowe, produkcyjne i usługowe
Jednym z najbardziej popularnych miejsc, w których zatrudnienie znajdują logistycy są wszelkiego typu firmy handlowe, produkcyjne i usługowe. W takim przedsiębiorstwie logistyk odpowiada za kontrolowanie stanu zapasów, zamawianie towarów i dostarczanie ich do magazynu firmy. Nie do rzadkości należą sytuacje, w której logistyk firmy handlowej, produkcyjnej lub usługowej odpowiada za nadzorowanie całego zespołu ludzi, którzy są zatrudnieni w podległym mu dziale. Praca logistyka w tego typu przedsiębiorstwie jest bardzo odpowiedzialna, gdyż to on odpowiada za wszelkie procesy związane z przepływem surowców i towarów.

Firmy transportowe, spedycyjne i kurierskie
Innym miejscem, w którym możliwa jest praca po logistyce to wszelkiego typu przedsiębiorstwa, których główną gałęzią działalności jest szeroko pojęty transport. W firmach tego rodzaju logistyk odpowiada za organizowanie transportu, planowanie tras, kontrolowanie czasu pracy kierowców i prawidłowości dokumentacji transportowej i nadzór nad sprawnym załadunkiem oraz rozładunkiem aut. Praca logistyka w firmach związanych z transportem wymaga znajomości przepisów transportowych – i to zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych.

Lotniska, porty morskie, duże stacje kolejowe
Niezwykle ciekawym miejscem pracy logistyka są lotniska, porty morskie czy duże stacje kolejowe. W obiektach tego typu od logistyka wymaga się nie tylko odpowiedniej i wszechstronnej wiedzy, ale także sporego doświadczenia. Osoba zatrudniona na takim stanowisku odpowiada za całościową organizację transportu – w tym między innymi za sprawne załadunki i rozładunki bądź za wszelkie przekierowania środków transportu na inne obiekty (na przykład w sytuacji, w której obiekt docelowy nie jest w stanie przyjąć danego transportu).

Klub sportowy
Oryginalnym i wyjątkowo ciekawym miejscem pracy logistyka jest klub sportowy – zwłaszcza wtedy, gdy dana dziedzina sportu jest zgodna z indywidualnymi gustami. Logistyk w klubie sportowym odpowiada przede wszystkim za dystrybucję biletów i gadżetów klubowych, organizowanie spotkań wyjazdowych (w tym zakwaterowania i ochrony sportowców), promocję klubu, zabezpieczanie imprez i współpracę z mediami bądź sponsorami. Ten typ zajęcia to często połączenie pasji z pracą zarobkową.

Zdobycie wykształcenia w kierunku logistycznym daje spore możliwości zatrudnienia – tym bardziej, iż obecnie coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje kompetentnych przedstawicieli tego zawodu. Praca w dziedzinie logistyki jest niezwykle wymagająca, ale jednocześnie ciekawa i przynosząca wiele satysfakcji.

http://www.igroup.pl/

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ