Praca stewardessy to marzenie niemal każdej dziewczyny, która chce zwiedzić najpiękniejsze zakątki świata i przeżyć podniebną przygodę. Na temat tego zawodu narosło wiele mitów i nawet dzisiaj wiele osób sądzi, iż w tym zawodzie wiele się zwiedza, dobrze zarabia, a obowiązki to sama przyjemność. Ale czy tak jest naprawdę? W rzeczywistości praca stewardessy nie należy do łatwych, a dodatkowo jest niezwykle odpowiedzialna. Jak wygląda zwykły dzień w tym zawodzie i kto może pracować na podniebnych szlakach? Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Kto może pracować jako stewardessa
Praca stewardessy stawia przed potencjalnymi kandydatkami sporo wymagań. W pierwszej kolejności liczy się wykształcenie, doświadczenie w obsłudze klienta i doskonała znajomość języków obcych – i to najlepiej co najmniej kilku (język angielski jest absolutnym minimum). Dodatkowo kandydatka na stewardessę powinna charakteryzować się dobrym zdrowiem, brakiem przeciwwskazań do latania oraz umiejętnością doskonałego pływania (ta ostatnia umiejętność jest niezbędna podczas awaryjnego lądowania na wodzie, kiedy to właśnie stewardessa musi zadbać o bezpieczeństwo i holowanie pasażerów). Niezwykle ważne są odpowiednie cechy charakteru, do których zalicza się cierpliwość, opanowanie, komunikatywność oraz umiejętność wzbudzania zaufania, radzenia sobie z emocjami, działania pod presją czasu oraz współpracy w grupie. Niemniej ważna jest miła aparycja, uśmiech i zadbany wygląd. I chociaż jeszcze kilkanaście lat temu ten zawód był zdominowany głównie przez kobiety, to dzisiaj coraz częściej na pokładach samolotów można spotkać także męskich przedstawicieli tego zawodu.

Jak przebiega rekrutacja na stanowisko stewardessy
Rekrutacja do pracy na stanowisko stewardessy jest długa i wieloetapowa – i w każdym przypadku zależy od konkretnych regulacji przestrzeganych w danej linii lotniczej. Jednak ogólne zasady rekrutacji są zazwyczaj bardzo podobne. Pierwszym krokiem jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów (między innymi cv, listu motywacyjnego, certyfikatu językowego, zaświadczenia o niekaralności oraz zdjęcia) i wypełnienie potrzebnych formularzy. Na ich podstawie dokonywana jest wstępna selekcja, która decyduje o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa z potencjalnym pracodawcą nie polega na wymianie kilku standardowych zdań. Wręcz przeciwnie – rozmowa kwalifikacyjna to sprawdzenie kompetencji językowych, umiejętności obsługi pasażerów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dopiero po pozytywnym zakończeniu tego etapu kandydatka na stewardessę przechodzi badania lekarskie i – o ile są w porządku – rozpoczyna odpowiedni kurs. Każdy etap szkolenia kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności kandydatki. Zatem jak pokazuje praktyka rozpoczęcie pracy w tym wymarzonym zawodzie wymaga przejścia długiej i krętej ścieżki.

Jak wygląda praca stewardessy
Praca stewardessy to niezwykle odpowiedzialny zawód. Przedstawicielki tego zawodu nie tylko serwują pasażerom jedzenie i napoje. Dodatkowo dbają o komfort podróżujących, zapewniają im bezpieczeństwo (obowiązkiem stewardessy jest ukończenie kursu pierwszej pomocy, samoobrony oraz awaryjnego lądowania), dbają o załogę kokpitową, sprzątają po serwisie, a po opuszczeniu samolotu przez podróżnych – sprawdzają czy nic po nich nie zostało i przygotowują kabinę na przyjęcie kolejnych gości. Jednocześnie – o czym nie wolno zapominać – praca stewardessy rozpoczyna się na długo przed wylotem. Każdy lot wymaga spotkania załogowego (podczas którego sprawdza się wygląd munduru i znajomość wszelkich zasad i przepisów), sprawdzenia sprzętu awaryjnego, przeliczenia towaru, przygotowania cateringu i sprawdzenia ilości pasażerów. Dopiero po wykonaniu tych czynności samolot może wystartować.

Praca stewardessy nie jest zawodem łatwym. Wymaga dużej wiedzy, odpowiednich cech charakteru i przede wszystkim nieograniczonych pokładów cierpliwości. Jednak jak podkreślają przedstawicielki tego zawodu trudno znaleźć równie satysfakcjonujące zajęcie.

http://www.ashoka.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ