Przesadzanie rośli domowych
Spis treści:
1. Dbaj o swój domowy ogród
2. Kiedy przesadzać kwiaty z domowego ogrodu
3. Wytyczne przesadzania roślin domowych
4. Przesadzanie starszych i dużych roślin
5. Jak rozpoznać, że roślina potrzebuje nowej doniczki?

Dbaj o swój domowy ogród
Domowe rośliny wymagają szczególnej opieki. Na Twoim parapecie kwitną kwiaty lubiące dużo wody w ziemi ale również takie, które wolą wodę w spodku i to w dużej bądź małej ilości, raz na tydzień lub kilka w tygodniu. Jak należy prawidłowo przesadzać Twój domowy ogród? O tym opowie Ci dalsza część tego artykułu.

Kiedy przesadzać kwiaty z domowego ogrodu
Bywa, że nasze kwiaty rosną i rośną, wiją się niekiedy po ścianach. Wówczas przychodzi nam na myśl, że powinniśmy zmienić im miejsce zamieszkania. Zamiast tego lepiej jest je po prostu przesadzić, tak aby przestały się przewracać. Idealnym czasem na przesadzenie roślin domowych jest okres od końca lutego do końca marca.

Wytyczne przesadzania roślin domowych
Jeżeli zauważamy, że nasze rośliny mają za mało miejsca, przewracają się lub pochylają. Wówczas trzeba je przesadzić. Istnieją wytyczne, które pomogą Tobie przeprowadzić proces przesadzenia Twoich roślin domowych w jak najlepszy sposób, jak najszybciej i jak najzdrowiej zarówno dla Ciebie jak i Twoich roślin. Przede wszystkim nowa doniczka, w której będzie mieszkać Twoja roślina, powinna być większa od poprzedniej o jeden rozmiar. Nie może być za duża ponieważ zbyt duża ilość ziemi w stosunku do rozmiarów korzeni rośliny, może powodować gnicie podłoża, które zbyt mokre zaczyna pleśnieć. Dlatego jeżeli wybierzesz doniczkę o jeden rozmiar większą, to musisz ją obficie podlać, tak aby korzenie miały co pić przez dłuższy okres czasu. Jedyną rośliną, której nie musisz od razu podlewać są kaktusy. Kaktusy stosunkowo nie lubią wody nie zależnie od pory ich podlewania czy procesu przesadzania do nowej doniczki. Kaktusy najlepiej jest podlewać w spodeczek, raz w tygodniu lub kiedy widzimy, że roślina wypiła już całą wodę ze spodka.

Przesadzanie starszych i dużych roślin
Na naszych parapetach goszczą nie tylko małe rośliny, które rosną i chcą być przesadzone do większej doniczki co roku. Mamy również rośliny duże i starsze. Tego typu rośliny przesadza się co kilka lat. Jednak aby dobrze prosperowały trzeba im zmieniać wierzchnią warstwę ziemi co roku. Najlepiej jest uzyskać wierzchnią warstwę ziemi do 1/3 wysokości takiej rośliny. Jeżeli Twój parapet jest przyozdobiony roślinami takimi jak: hoja, szlumbergia czyli grudnik, to Twoim obowiązkiem jest przesadzić ją co dwa do trzech lat.

Jak rozpoznać, że roślina potrzebuje nowej doniczki?
Istnieje sposób, który pozwoli Ci z całą pewnością określić, czy Twojej roślinie potrzeba nowego domu. Większa doniczka potrzebna jest roślinie, której korzenie utworzyły przy ściankach gęsty splot. Żeby to określić, musisz ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki, wraz z ziemią i obejrzeć jej korzenie. Jeżeli widzisz splot przy ściankach oznacza to, że doniczka jest za ciasna. Teraz musisz kupić nową doniczkę, która będzie o jeden rozmiar większa od poprzedniej.

Od teraz Twój domowy ogród na parapecie będzie kwitł i rozrastał się w jak najbardziej optymalny sposób. Twoje rośliny będą czuły się zadbane i pielęgnowane z należytą im precyzją. Zacznij już dzisiaj przesadzanie i dbanie o swoje roślinki.

www.duzohumoru.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ