Wielu z nas zastanawia się jak postępować, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem. Okazuje się, że poprzez odpowiednie postępowanie, przestrzegając określonych zasad, możemy poprawić jakość naszego życia teraz i w przyszłości. Jaka jest recepta na zdrowe życie?

Zadbaj o prawidłową dietę

Należy spożywać produkty, zawierające wszystkie związki odżywcze – węglowodany, białka i tłuszcze, a także witaminy oraz minerały. U podstawy diety powinny znajdować się produkty zbożowe, występujące m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, czy brązowym ryżu. Węglowodany złożone dostarczają do organizmu energię oraz odpowiednią porcję witamin i składników mineralnych. Ważnym elementem diety są także mleko i przetwory mleczne zawierające cenne białko. Zrównoważona dieta opiera się na spożywaniu witamin i owoców, które są źródłem cennych dla zdrowia składników. Nie można również zapominać o spożywaniu tłuszczy, szczególnie tych dostępnych w rybach morskich. Dietę tłuszczową powinny uzupełniać zdrowe oleje – rzepakowy, lniany, a także oliwa z oliwek. Należy ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych, w tym wędlin i dań gotowych. Ważna jest regularność posiłków – należy jeść 5-6 małych porcji w ciągu dnia, co 3-4 godziny. W zdrowej diecie nie ma miejsca na cukry proste w postaci tuczących słodyczy.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Sport to zdrowie! To nie pusty slogan, ale potwierdzona badaniami prawda. Codzienna aktywność fizyczna dodatnio wpłynie nie tylko na zdrowie, ale i urodę. Wiemy, że nadprogramowe kilogramy są przyczyną wielu dolegliwości, w tym chorób serca. Wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz miażdżycy. Zgodnie z zaleceniami WHO dorosły człowiek powinien uprawiać dowolną formę sportu, lub po prostu się poruszać przez 30 minut dziennie. Może to być bieganie, jazda na rowerze lub po prostu spacer. Jeśli nie masz czasu na uprawianie sportu, spróbuj chodzić do pracy na piechotę!

Nie sięgaj po używki

Niby oczywiste a jednak. Wciąż wielu Polaków pali papierosy, pomimo wiedzy na temat ich szkodliwości. Alkohol jest tuczący i spożywany w nadmiarze może prowadzić do chorób wątroby. Osoby, które troszczą się o zdrowie mogą wypić dziennie jedną lampkę czerwonego wytrawnego – nie więcej. Czerwone winno ma dobroczynny wpływ na zdrowie, gdyż zawiera polifenole, mające dodatni wpływ na pracę układu krążenia.

Unikaj stresu

Stres może być przyczyną zachorowania na choroby serca i nowotwory. Wpływa na zdrowie psychiczne – może prowadzić do depresji i zaburzeń pamięci. Stresu ciężko się pozbyć, ale można go zmniejszyć poprzez stosowanie technik relaksacyjnych. Metoda walki ze stresem jest kwestią indywidualną.

Badaj się regularnie

Pod żadnym pozorem nie można zapominać o wizytach u lekarza w celu przeprowadzenia rutynowych badaniach lekarskich. Tego typu badania pozwalają wykryć choroby we wczesnej fazie.

Odpoczywaj bez wyrzutów sumienia

Badacze podają, że w ciągu doba powinna obejmować 8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku i 8 godzin snu. Czy to realne? Cóż, może pozostaje kwestia ustalenia priorytetów.

http://zdrowietiens.pl/

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ