Planujesz założenie spółki z o.o.? Zależy Ci na tym, by móc rozpocząć działalność jak najszybciej? Nie wszyscy wiedzą, że przepisy Kodeksu Spółek Handlowych przewidują możliwość zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet, z wykorzystaniem wzorca umowy. W artykule sprawdzimy jak krok po kroku tego dokonać. Podpowiemy także, kiedy i dla kogo takie rozwiązanie okaże się najbardziej korzystne.

Zakładając spółkę przez internet unikniesz konieczności zawiązywania umowy w formie aktu notarialnego. Ograniczysz także liczbę niezbędnych do rozpoczęcia działalności „ruchów”.

Uproszczony tryb rejestracji (tzw. S24) jest więc sposobem na wygenerowanie oszczędności oraz skrócenie procedury zakładania spółki.

Warto wiedzieć jednak, że uniemożliwia on dokonywanie jakichkolwiek zmian w umowie spółki. Rejestrując podmiot w ten sposób będziesz mógł skorzystać z gotowego, udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzoru dokumentu. Takie rozwiązanie nie będzie więc odpowiednie dla spółek, które z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności i branży, wymagają niestandardowych zapisów.

Jeśli chcesz założyć spółkę przez internet, jednak zależy Ci na niestandardowych zapisach umowy, możesz zmienić treść dokumenty po dokonaniu rejestracji. Dokonasz tego u notariusza lub korzystając z możliwości zmiany umowy spółki „przy wykorzystaniu wzorca uchwały zmieniającej umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionego w systemie teleinformatycznym” (art. 255 § 4 k.s.h.).

Kapitał zakładowy w spółce zakładanej w trybie S24

Kapitał zakładowy, wnoszony do spółki zakładanej przez internet może przybierać jedynie formę pieniężną. Warto wiedzieć także, że jego pokrycie powinno nastąpić w ciągu 7 dni od dnia wpisu spółki z o.o. do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. 

Jakie informacje są niezbędne do procesu rejestracji spółki?

Przed rozpoczęciem procedury składania wniosku o rejestrację spółki z o. o., przygotuj:

  • dane na temat właściwego sądu rejestrowego (według siedziby spółki),
  • listę wspólników oraz listę członków organów zarządczych spółki,
  • listę oddziałów spółki, o ile będzie ich miała więcej niż 1,
  • dane adresowe spółki i informacje na temat przedmiotu jej działalności.

Jak zarejestrować spółkę w trybie S-24?

Pierwszym krokiem do zawiązania spółki w trybie S-24 powinna być rejestracja na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ems.ms.gov.pl/). Konto należy uwierzytelnić przy pomocy podpisu elektronicznego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Uwierzytelnienie może nastąpić także przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP.

Dopiero po dokonaniu rejestracji możliwe będzie rozpoczęcie procesu założenia spółki.

Co ważne, założenie spółki w trybie S-24 jest możliwe nie tylko przez obywateli Polski, ale również przez obcokrajowców. W celu weryfikacji danych osobowych użytkowników może posłużyć się dowodem osobistym (stałym lub tymczasowym), kartą stałego pobytu, dokumentem tożsamości cudzoziemca czy kartą pobytu czasowego i paszportem – tłumaczy pracownik firmy consultingowej Caldwell Corporate Services.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól, system wyświetli a następnie wygeneruje dokumenty, które powinni podpisać członkowie zarządu.

Ostatnim elementem rejestracji spółki jest opłacenie wniosku. Po dokonaniu płatności dokument  zostanie przesłany do właściwego terytorialnie sądu, gdzie będzie dalej procedowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ