Rodzaje zaworów kulowych i ważne informacje dot. montażu

0
631

Pneumatyka to niezwykle mocno rozgałęziona część przemysłu. Pozwala ona nie tylko na profesjonalizację procesów przemysłowych, ale także automatyzację kluczowych aspektów prowadzenia produkcji. Chcąc jednak rozmawiać na temat zastosowań pneumatyki, warto w pierwszej kolejności poznać kilka podstawowych komponentów, bez których większość systemów nie byłaby w stanie w ogóle działać. Najlepszym tego przykładem są m.in. zawory kulowe, które przedstawimy w poniższym materiale.

Jakie rodzaje zaworów kulowych wyróżniamy?

Do dyspozycji konsumentów jest kilka rodzajów zaworów kulowych i różnią się one pod względem zróżnicowanych aspektów. Chcąc więc wybrać konkretne zawory kulowe, należy dopasować je pod kątem zastosowań. Jednym z najistotniejszych kryteriów podziału jest ilość punktów przyłączy. Zawory dwudrogowe (dwoma przyłączami: wejście i wyjście) są obecnie najpopularniejsze. Warto jednak pamiętać, że wyróżniamy też zawory trzydrogowe i czterodrogowe.

Nie można zapominać o tym, z jakiego materiału został wykonany dany zawór kulowy, z którego wyprodukowano też korpus zaworu i materiał uszczelnienia. Do najpopularniejszych surowców produkcji korpusów należy przede wszystkim stal węglowa, mosiądz i stal nierdzewna.

Zawory kulowe zaprojektowane i wykonane ze stali węglowej mają szereg zastosowań w instalacjach ciepłowniczych, wodociągowych i przemysłowych. Z kolei komponenty mosiężne charakteryzują się imponującymi właściwościami pod kątem wytrzymałości. Gdzie zatem sprawdzą się zawory kulowe wykonane ze stali nierdzewnej? Oczywiście tam, gdzie warunki otoczenia mogą być przyczyną korozji.

Montaż zaworów kulowych – jak to zrobić?

Należy oczywiście zauważyć, że montaż takich elementów, jak ww. zawory kulowe to bardzo odpowiedzialne zadanie, którego nie powinny podejmować się osoby bez doświadczenia i umiejętności. Warto więc w przypadku konieczności realizacji tego typu zleceń, współpracować z profesjonalistami, którzy nie tylko będzie posiadać odpowiednie umiejętności, ale i doświadczenie poparte sukcesami w swoim fachu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o zamontowanie napędów w zaworach kulowych. Zazwyczaj dysponują one specjalną płytą, która wykonana jest zgodnie z wymogami normy ISO 5211. Jest to najwyższy poziom gwarancji pod kątem kompatybilności i możliwość prostego montażu napędu dowolnego producenta. Mimo wszystko warto upewnić się przed podjęciem decyzji, czy jest pełna zgodność w tej kwestii, gdyż ewentualne komplikacje mogą mieć później konsekwencje w procesie eksploatacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ