Belgia, mały i niepozorny 11 milionowy kraj w Europie Zachodniej stał się potentatem handlu używanymi samochodami. Szczególnie mocno dostrzegają to osoby odwiedzające polskie komisy, w których pojazdy z literką „B” na biało-czerwonej rejestracji królują. Skąd się wzięła ta popularność belgijskich samochodów i dlaczego tak wiele ludzi uważa tę propozycję za bardzo rozsądną?
Jak zwykle – mentalność i system
To, że w tak małym i nieposiadającym żadnych większych tradycji motoryzacyjnych kraju jak Belgia, sprzedaż samochodów osobowych należy do tak intensywnych, wynika ze specyficznych uwarunkowań socjoekonomicznych, systemu ubezpieczeniowego oraz przede wszystkim – mentalności ludzi żyjących w tym kraju. W Belgii silny rozwój handlu samochodowego wynika z wygody społeczeństwa, polityki ubezpieczycieli i stosunkowo sporej zamożności społeczeństwa belgijskiego.
1) Ubezpieczenia
W Belgii rynek ubezpieczeń komunikacyjnych działa specyficznie i w podobny sposób podchodzi do kwestii ocen szkód oraz używalności pojazdów po-kolizyjnych. Wiele firm ubezpieczeniowych traktuje stosunkowo niewielkie uszkodzenia bardzo poważnie. W Polsce na szrot trafiają auta totalnie zdewastowane i nienadające się do normalnej jazdy w oparciu o jakiekolwiek cywilizowane przesłanki. W Belgii nawet nieduże naruszenie karoserii, czy konieczność wymiany kilku elementów dyskwalifikuje pojazd jako „używalny”. Wydaje się to bardzo dziwne, niemniej jednak spowodowało to sytuację, w której auta w dobrym stanie technicznym z niewielkimi uszkodzeniami potrafią kosztować grosze. Kupując belgijskie samochody, można się raczej liczyć ze sporym przebiegiem, co jednak przy bardzo dobrej infrastrukturze drogowej i drobiazgowym podejściu do kwestii stanu technicznego nie stanowi żadnego ograniczenia.
2) Mentalność i nastawienie użytkowników
Belgowie nie lubią się bawić w naprawy samochodów. Zamiast inwestować w samochody uszkodzone i drogie zabiegi serwisowe, w Belgii preferuje się sprzedaż samochodu i kupno nowszego. Ułatwiają to wspomniane wyżej, specyficzne warunki działania firm ubezpieczeniowych.
3) Lokalizacja i instytucje
W Brukseli pracuje wielu dyplomatów oraz urzędników wysokiego szczebla. Dostępność limuzyn i pojazdów z segmentu premium jest bardzo wysoka. Regularne wymiany floty pozwalają zakupić luksusowe i bardzo dobrze wyposażone samochody z Belgii w niezwykle atrakcyjnych cenach.
Procedura sprowadzenia auta
Sprowadzanie aut z Belgii z racji na odległość dzielącą ją od Polski wydaje się mało komfortowe. To prawda, ograniczeń i barier administracyjnych jest trochę więcej niż w Polsce. Niemniej jednak jakość dostępnych w Belgii samochodów jest bardzo wysoka, a ceny – niesamowicie atrakcyjne. Coraz szersze grono polskich handlarzy zajęło się aktywnie sprowadzaniem samochodów z Belgii. Belgijskie przepisy komunikacyjne stanowią instytucjonalną barierę. Sprowadzanie aut ograniczone jest poprzez konieczność każdorazowych wizyt w Brukseli i relatywnie dużych kosztów wyrejestrowania i ubezpieczenia auta.