Na temat aut sprowadzanych z Francji funkcjonuje wiele mitów i fałszywych przekonań. Jest to wyjątkowo specyficzny rynek, gdzie możliwy jest zakup w atrakcyjnych cenach interesujących modeli Citroena, Peugeot’a oraz Renault’a. Rodzime produkcje charakteryzują się przede wszystkim obecnością niektórych specyficznych modeli, bogatych wersji wyposażenia i gwarantowanego, profesjonalnego serwisu producentów. Praktycznie wszystkie francuskie auta serwisowane są z użyciem oryginalnych części. Ceny samochodów używanych we Francji również bywają atrakcyjne. Jest jednak kilka niekorzystnych aspektów kupowania samochodów używanych we Francji. Postaramy się tutaj je wypunktować i udzielić porad, gdzie szukać samochodów i jakie wybrać, aby być na pewno zadowolonymi.

Francuska specyfika motoryzacji

Wystarczy spędzić we Francji godzinę, aby zobaczyć, że na ulicach królują produkcje krajowe, zarówno ze stajni PSA jak i Renault’a. Patriotyzm konsumencki francuzów jest dostrzegalny na każdym kroku. Niestety, ale również dającym się dostrzec elementem pozostaje fakt, iż znaczne grono kierowców nad Sekwaną nie szanuje specjalnie swoich samochodów. W rejonach wiejskich powszechne jest prowadzenie samochodów po (niejednym) kieliszku wina. Nerwowy i niekiedy chaotyczny styl prowadzenia francuzów oraz warunki parkowania w dużych miastach jak Lyon, czy Paryż przekładają się na stan techniczny znacznej części pojazdów. W metropoliach na każdym kroku można dostrzec, że we Francji zderzaki zdecydowanie nie pełnią funkcji dekoracyjnych.

Jak więc kupić dobre auto?

Decydując się na samochody z Francji, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych istotnych założeń. Wielu Francuzów stara się dbać o samochody, musi to być jednak potwierdzone solidnie prowadzoną książką serwisową oraz realnym stanem pojazdu, po który się wybieramy. Kupowanie francuskich aut od handlarzy – z ogólnie znanych powodów nie jest rekomendowane.
Istotnym ograniczeniem dla kupujących jest też znaczna odległość z Polski do Francji, co wydłuża czas i koszty potrzebne dla znalezienia i sprowadzenia odpowiedniego samochodu.

Co zrobić, gdy uda się nam kupić pojazd?

Na ogół nie trzeba podejmować się specjalnych kroków urzędowych. Z dowodem rejestracyjnym, tłumaczeniami dokumentów udajemy się do Urzędu Celnego, gdzie wpłacana jest akcyza. Po uregulowaniu kwestii związanych z podatkiem VAT i badaniami technicznymi możliwe jest bezproblemowe zarejestrowanie pojazdu, ubezpieczenie go i regularne użytkowanie.

Zakup samochodu z Francji wydaje się interesującą opcją, szczególnie gdy pragnie się kupić atrakcyjny pojazd produkcji Renaulta lub Citroena/Peugeota. Bogate opcje wyposażenia, serwis realizowany w autoryzowanych serwisach i atrakcyjne ceny. Na pewno warto rozważyć taki sposób kupowania swojego przyszłego samochodu. Wielu konsumentów na pewno będzie bardzo zadowolonych z uzyskanych warunków kupna swojego samochodu. Warto jednak kupować auta o przejrzystej historii, kompletnej książce serwisowej, najlepiej od osoby prywatnej.

http://www.getmoto.pl/

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ