Maszyny przemysłowe to bardzo rozbudowana kategoria, w którą wliczają różnego typu urządzenia wykorzystywane w pracy przemysłowej. Mowa między innymi o taśmach automatycznych, maszynach wytwórczych, robotach oraz licznych innych. Za ich pomocą przebieg procesu produkcji jest w dużym stopniu zautomatyzowany oraz ustandaryzowany. By zachować maszyny w stanie wysokiej sprawności, należy regularnie poddawać je serwisowaniu. Poniżej podpowiemy nieco w tym temacie, skupiając się na problemie serwisowania maszyn przemysłowych wykorzystywanych w produkcji.
Naprawa i serwisowania urządzeń – jak znaleźć i wybrać kontrahenta wartego zaufania?
Maszyny stanowią kluczowy element w wyposażeniu wielu przedsiębiorstw – zwłaszcza tych o profilu produkcyjnym. W ich przypadku, sprawne funkcjonowanie nie byłoby możliwe bez wykorzystania specjalnych maszyn przystosowanych do wykonywania pracy fizycznej. Nie tylko zastępują pod tym względem człowieka, ale czynią o wiele więcej – są w stanie wykonywać czynności, którym człowiek nie podołałby ze względu na zbyt słabą siłę jego mięśni.
Poszukując zaufanego i sprawdzonego serwisu maszyn przemysłowych polecamy w pierwszej kolejności upewnić się, czy dany kontrahent oferuje serwis wyłącznie urządzeń jednej marki, czy również maszyn innych producentów. Kolejnymi kryteriami, które warto wziąć pod uwagę, są: czas działania przedsiębiorstwa, zakres oferowanych usług, możliwość wykonania lub zakupienia części zapasowych w przypadku poważnych awarii. Jest sprawą dość oczywistą, że im większe doświadczenie naszego kontrahenta oraz zakres jego działalności – tym większym zaufaniem warto go obdarzyć.
Jak często serwisować maszyny przemysłowe?
Nie ma jednoznacznej odpowiedni na takie pytanie. Wszystko zależy od zaleceń producenta, częstotliwości i sposobu korzystania z danej maszyny, a także – warunków jej eksploatacji. W zależności jakie czynniki atmosferyczne, mechaniczne, chemiczne i inne działają na daną maszynę, będzie ona potrzebować częściej lub rzadziej przechodzić serwisowanie.
W przypadku, gdy zauważamy wystąpienie potencjalnie niebezpiecznych defektów – na przykład korozji lub odkształceń – wówczas nie warto zwlekać, tylko sięgnąć po profesjonalną pomoc od razu.
Przepisy prawne, które regulują konieczność poddawania maszyn serwisowaniu, dotyczą urządzeń działających sprawnie. Jeśli nie występują żadne usterki, wówczas urządzenia poddaje się serwisowaniu zazwyczaj raz do roku. Maszyny starsze oraz mniej sprawne należy serwisować częściej – co kilka miesięcy.
Serwisowania a modernizacja linii produkcyjnych
W przypadku, gdy maszyny produkcyjne nie nadają się do serwisowania, wówczas warto rozważyć modernizację naszego zakładu – czyli zastąpienie maszyn starej generacji ich nowszymi odpowiednikami.
Ponieważ modernizacja linii produkcyjnych jest bardziej skomplikowana niż jej serwisowania, warto wybrać w pierwszej kolejności przedsiębiorstwa oferująca wykonanie wstępnego audytu. Dopiero na jego podstawie rozpoznaje się obszary „słabe”, które można zmodernizować, aby uzyskać poprawę wyników produkcyjnych.