Dzisiaj żyjemy w dość dziwnych czasach. Żyjemy bowiem równolegle w dwóch rzeczywistościach – realnej oraz wirtualnej. W Internecie coraz częściej dokonujemy zakupów, podejmujemy różne transakcje. Do tego dochodzą transakcje niebezpośrednie. A to niestety nieraz rodzi wiele problemów…

Oszustwa i machlojki

Pomyślmy w jaki sposób najczęściej płacimy za różne usługi. Nie ma mowy tutaj o zwykłych zakupach w sklepach czy opłatach u fryzjera. Tu bowiem najczęściej płacimy kartą i choć to nie jest najbezpieczniejszy środek płatności, to jednak nie rodzi jeszcze takich problemów. Warto jednak przyjrzeć się innym transakcjom np. kupnie samochodu od kogoś, przelaniu pewnej kwoty na rachunek bankowy kontrahenta. Właśnie – tu tkwi haczyk.

Przelewy bankowe

Często dzisiaj dokonujemy przelewów bankowych. Czasami naszym problemem jest to, że najzwyczajniej w świecie nie jesteśmy pewni, czy dany numer konta jest poprawny. Jeśli dokonujemy przelewu online, to szybko możemy zweryfikować, że coś jest nie tak. Jednak co jeśli wykonujemy klasyczny przelew? Często także dokonujemy jakiejś transakcji, nie widząc nawet jej przedmiotu na oczy i wówczas jesteśmy proszeni zazwyczaj o przelanie zaliczki, przedpłaty i innych tego typu rzeczy. Jak jednak mamy wiedzieć, czy nie mamy do czynienia z oszustami? Nie jest to pewne, jednak istnieją pewne przesłanki.

Sprawdzenie rachunku bankowego

Przede wszystkim należy sprawdzić rachunek bankowy. Jak to zrobić? W Internecie oczywiście znajdziemy wiele stron, na których możemy wpisać numer i sprawdzić bank i kilka innych informacji. Jednak dużo nam to nie powie. Warto zatem spróbować innych metod.

1. Sprawdzenie rachunku bankowego przez telefon

Otóż można wykonać telefon autoryzacyjny pod inny numer telefonu niż zazwyczaj wykonujemy dzwoniąc do kontrahenta. Oczywiście musimy być pewni, że także należy do niego. Jak znaleźć taki numer telefonu? Dość prostym i wiarygodnym sposobem jest sprawdzenie go poprzez bazę KRS.

2. Sprawdzenie rachunku bankowego poprzez klucz elektroniczny

Idealną sytuacją jest jeśli mamy dostęp do klucza elektronicznego firmy, zwanego też podpisem, wtedy każde dokumenty zamówienia itd.. nabierają prawdopodobieństwa.

3. Sprawdzenie rachunku bankowego poprzez fikcyjny przelew

Dość skuteczną metodą jest wykonanie przelewu na 1zł na konto kontrahenta. Następnie prosimy bank o wykonanie zwrotu z powrotem na nasz adres. Wówczas uzyskujemy nieco więcej informacji o naszym kontrahencie.

Inne metody ochrony przed oszustwem

Jak jednak widać, nie są to sposoby w stu procentach pewne. Warto zatem zachować pełną czujność przy dokonywaniu jakichkolwiek transakcji. Jeśli coś wydaje nam się podejrzane, ceny za niskie lub za wysokie, kontrahent bardzo naciska na podpisanie jakiejś umowy albo przelanie zadatku to warto jednak zastanowić się, czy nie mamy do czynienia z oszustami. Niepokojące jest także kontaktowanie się drogą tylko i wyłącznie mailową. Warto także sprawdzić, czy adres podany przez kontrahenta rzeczywiście istnieje.

http://www.7dak.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ