System dozorujący pracę komputera

Komputer to już nie taki nowy wynalazek. Młodszy co prawda od samochodu. Jednak oceniając rozwój obu wynalazków widzimy, jaki postęp dokonał się w branży komputerowej. Zmiany są tak wielkie, że mogą wręcz wszystkich zawstydzić.
Właściwie biorąc pod uwagę wiek pomysłów to być może idea maszyny uniwersalnej powstała dużo wcześniej. Kiedy to pewien wynalazca eksperymentował z maszynami tkalniczymi sterowanymi perforowanymi kartami.

Co to jest system operacyjny?

Komputery, żeby mogły pracować i wykonywać wszystkie polecenia znajdujących się na pokładzie programów muszą mieć system nadrzędny zajmujący się obsługa ruchy na łączach pomiędzy procesorem a innymi niemniej ważnymi częściami składowymi komputera.
Tym nadzorcą jest system operacyjny.
W skrócie jest to oprogramowanie zarządzające struktura komputera. Tworzy on środowisko do uruchamiania i kontroli zadań inicjowanych przez użytkownika.
Jest to między innymi planowaniem, a także realizowanie harmonogramu przydziału czasu wykorzystania procesora.
Zawiadywanie praca pamięci operacyjnej. Wszystkie uruchomione procesy zainicjowane przez działające oprogramowanie potrzebują zasobów pamięci do płynnej pracy.
Kolejnymi przykładami zadań, które leżą w gestii systemu operacyjnego są:
Bezwzględna obsługa połączeń sieciowych. Tych wychodzących i przychodzących.
Pilne zarządzanie struktura plików.
Nowoczesne systemy operacyjne komputerów osobistych mają pod kontrolą również interfejsy graficzne wraz ze środowiskiem graficznym.
Zajmują się kontrola procesora graficznego.

pozytywnazmiana.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoród
Następny artykułCo na roczek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ