Nogi to najbardziej obciążone części ciała w ludzkim organizmie. Mięśnie kończyn dolnych są zmuszane nieustannie do pracy. Dodatkowym wymogiem mięśni nóg jest utrzymywanie ciężaru ciała. Rozpoczynając trening nóg nie można pominąć tak ważnego czynnika. Sztuka robienia przysiadów, wzmacniania wspomnianych kończyn, polega na odpowiednim obciążaniu poszczególnych partii mięśniowych. Przysiady mają różne formy. Można robić przysiady klasyczne, półprzysiady oraz przysiady z obciążeniem.

Szybkość wykonywanych ćwiczeń oraz obciążenia zależne są od celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli trenujący chce jedynie wzmocnić nogi to w zupełności wystarczą klasyczne przysiady. Natomiast, jeśli mowa o przygotowaniu motorycznym do biegania, należy zastosować ciężary, zwiększyć zakres dynamiczny wykonywanych ćwiczeń tak, aby zrównał się z tempem biegu. Ciężar treningu oraz jego tempo zapisuje się w mięśniach, które odtworzą zapamiętane tempo oraz wytrzymają ciężar, jakim zostały uprzednio poddane. Bieganie po skalistym, górskim terenie będzie wymagało właśnie podobnego przygotowania.

Przysiady można robić z hantlami trzymając je w dłoniach ułożonych wzdłuż ciała lub ze sztangą na barkach. Przy wykonywaniu treningu ze sztangą ważne jest, aby w pobliżu znajdowała się osoba gwarantująca pomoc w przypadku kontuzji. Przysiady także można wykonywać na śródstopiu, co znacząco wzmocni mięśnie piszczelowe oraz łydki.

Przysiady są świetnym ćwiczeniem przygotowującym nogi do wzmożonego wysiłku. Silne mięśnie nóg to także oszczędność i odciążenie układu kostnego. Nawet pięćdziesiąt przysiadów dziennie w ciągu kilku tygodni znacząco wzmocni kończyny dolne.

http://www.elegans.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ