Telewizja 8K czy 4K – jaką rozdzielczość wybrać?

Nadchodzi czas na rozdzielczość 8K! Mimo że już 4K została okrzyknięta rewolucją w elektronicznym świecie, producenci ponownie podnieśli jakość obrazu. Już zmiana rozdzielczości DVD na Full HD była rewolucją, następnie pojawiła się 4K, a teraz świat opanowuje rozdzielczość 8K. Dowiedz się więcej o tej technologii i zdecyduj, czy kupić model 4K czy telewizor, który generuje obraz 8K.

Rozdzielczość 8K to nowość, za to telewizory 4K są dostępne już stosunkowo długo. Jeśli planujesz wymienić swój telewizor na nowy model, na pewno rozważasz zakup m.in. 4K. Jednak najnowszym rozwiązaniem producentów jest technologia 8K. Poniżej podpowiadamy, czy warto się zainteresować telewizorami 8K.

Telewizor 4K – co to znaczy?

4K to określenie dla wysokiej rozdzielczości obrazu – w modelach 4K występują aż 4 tysiące pikseli w poziomie. Producenci zapewniają, że ta technologia ma ogromny wpływ na obraz. Jej główną zaletą jest wyższa rozdzielczość w porównaniu do Full HD.
W technologii 4K obraz jest wyraźniejszy i ostrzejszy – dostrzeżesz to oglądając materiały przygotowane pod tę rozdzielczość, np. filmy 4K lub najnowsze gry. Zwykle modele 4K to również Smart TV oferujące wiele dodatkowych funkcji, możliwość korzystania z licznych aplikacji (np. Netflix, HBO GO) i wiele innych rozwiązań technologicznych.

8K – rozdzielczość przyszłości?

Producenci – m.in. LG, Samsung czy Toshiba – zaprezentowali już następców 4K, czyli telewizory 8K. Rozdzielczość przyszłości ma jednak swoją cenę. Dokładne kwoty nie są jeszcze znane. Uwagę w 8K zwraca przede wszystkim jakość obrazu – to wyższy poziom! Obraz o rozdzielczości 7680×4320 pikseli zawiera ich cztery razy więcej niż 4K i szesnaście razy więcej niż Full HD!

Dla najnowszej rozdzielczości 8K są jednak pewne ograniczenia – na razie brakuje treści w technologii 8K, ceny tych produktów są wysokie, a ponadto 8K nie są odpowiednie do każdego wnętrza. Telewizory 8K to duże modele – do wyboru są najczęściej rozmiary 65, 75, 82 i 85 cali. Aby docenić piękno obrazu, musisz zatem usiąść w odpowiedniej odległości.

Dostępne treści 4K i 8K

Obraz 4K oraz 8K są niezwykle realistyczne, ostre i charakteryzują się wyjątkowym odwzorowaniem kontrastu. Niestety obecnie niewiele treści dostępnych jest w tak wysokiej jakości. Proces digitalizacji filmów, seriali czy koncertów jest co prawda w toku i trwa poszerzanie bazy materiałów. Telewizja 8K jest jednak telewizją przyszłości. Telewizory 8K wyposażone zostały w funkcję skalowania, która automatycznie przetwarza materiały 4K na 8K za sprawą specjalnej technologii opartej na sztucznej inteligencji.

Rozdzielczość 8K – ile trzeba za nią zapłacić?

Jeśli interesuje Cię rozdzielczość 8K, zapewne zainteresuje Cię także cena telewizorów 8K. Podobno będzie zaczynać się od około 5000 euro – za model 65 cali. Rozdzielczość 8K to jednak nowość na rynku, a zatem nie ma co spodziewać się atrakcyjnych cen. Jest to jednak dobry moment, aby rozważyć zakup telewizora 4K – również świetnej jakości. Technologia 8K, która zaczyna pojawiać się w użyciu, na pewno przyczyni się do obniżenia cen modeli 4K.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ