W Polsce zdiagnozowanych jest 2% alkoholików, potrzebujących terapii w profesjonalnym ośrodku odwykowym. Jednak według Ministerstwa Zdrowia wśród osób dorosłych w naszym kraju jest ok 12% osób nadużywających alkohol. Roczne spożycie czystego alkoholu w grupie dorosłych wynosi 10 litrów. Bardzo niepokojący jest również fakt, że coraz więcej młodzieży sięga po alkohol.
Jak widać problemem alkoholowym, jest dotkniętych wielu obywateli naszego kraju. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie tego problemu. Większość osób uzależnionych nie wie niestety, jak skutecznie rozpocząć leczenie oraz kto może im w tym pomóc.
Alkoholizm- dowiedz się czym jest
Pojęcie to ma wiele definicji, według popularnej internetowej encyklopedii jest to „zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu”. Jeżeli spotkałeś osobę uzależnioną na pewno, stwierdzisz, że alkoholizmu nie da się opisać w jednym zdaniu.
Istotą tej choroby jest zarówno psychiczne, jak i fizyczne uzależnienie od alkoholu, który jest środkiem narkotycznym. Osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością wypitego trunku oraz nad swoimi emocjami i odczuciami odnośnie picia. Czasami pije z powodu wewnętrznego przymusu. Uzależnienie psychiczne to potrzeba spożycia alkoholu dla poprawy samopoczucia. Uzależnienie fizyczne natomiast wiąże się ze wzrostem tolerancji na alkohol.
Alkoholicy często potrafią przez dłuższy czas ukrywać symptomy swojej choroby. Możesz jednak rozpoznać objawy u bliskiej osoby. Czytając dalej, dowiesz się jak zauważyć, pierwsze symptomy uzależnienia, u bliskiej Ci osoby.
Dlaczego tak trudno dostrzec problem
Jak pisaliśmy wcześniej alkoholicy potrafią dobrze się maskować, ze swoim problemem. Zwróć uwagę również, że alkohol jest praktycznie wszechobecny w naszym kraju. Zastanów się przez chwilę przy jak wielu okazjach w życiu towarzyszył Ci alkohol?
Dlatego granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym jest płynna i zależy od wielu czynników, dodatkowo każdy człowiek reaguje na alkohol inaczej. Są osoby które latami nie odczuwają fizycznych skutków picia. Dlatego tak trudno jest odróżnić kogoś kto ma prawdziwy problem od osoby która od czasu do czasu wypije kilka drinków.
Wstępne objawy alkoholizmu
Niektóre objawy mogące świadczyć o uzależnienia od alkoholu to:
- zwiększona ilość lub częstotliwość picia alkoholu,
- wysoka tolerancja na alkohol lub brak objawów „kaca”,
- szukanie okazji do picia w niewłaściwym miejscu i czasie, np. przed południem lub w pracy,
- osoba uzależniona lubi przebywać w miejscach gdzie podawany jest alkohol,
- zmiana towarzystwa; osoba uzależniona od alkoholu może wybrać przyjaciół, którzy również dużo piją,
- unikanie kontaktu z bliskimi,
- ukrywanie alkoholu,
- uzależnienie od alkoholu w codziennym życiu,
- problemy emocjonalne, depresja,
- problemy prawne lub zawodowe, takie jak aresztowanie lub utrata pracy.
Uzależnienie z czasem się pogardza, ważne jest, aby szukać wczesnych znaków ostrzegawczych. W przypadku wczesnego rozpoznania oraz leczenia, osoba uzależniona
może być w stanie uniknąć naprawdę poważnych konsekwencji choroby.
Choroby jakie powoduje alkohol
Alkohol systematycznie przy każdym spożywaniu, wyniszcza organizm pijącego. Jeśli picie zdarza się sporadycznie, organizm ma szansę w pewnym stopniu się zregenerować. Przy częstym piciu, szansy na odbudowę uszkodzonych przez alkohol komórek, nie ma. Uzależnienie od alkoholu może powodować choroby serca i wątroby. Oba mogą być śmiertelne. Alkoholizm może również powodować:
- wrzody,
- powikłania cukrzycy,
- problemy seksualne,
- wady wrodzone,
- utrata kości,
- problemy ze wzrokiem,
- zwiększone ryzyko raka,
- tłumiona funkcja immunologiczna,
Picie wiąże się również ze zwiększoną ilością zaburzeń psychicznych, których następstwem mogą być samobójstwa i zabójstwa.
Gdzie szukać pomocy
Aby podjąć świadome leczenie alkoholizmu, najlepiej zacząć od wewnętrznego przekonania i chęci podjęcia leczenia. Niestety najczęściej decyzja o terapii alkoholizmu pojawia się, gdy konsekwencje są trudne do udźwignięcia. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. To właśnie oni mogą być źródłem cennego wsparcia, jednak aby leczenie było skuteczne ostateczna i najważniejsza decyzja musi należeć do samego uzależnionego.
Leczenie uzależnienia od alkoholu jest skomplikowane i wymagające ogromnej determinacji od pacjenta. Aby leczenie zadziałało, osoba uzależniona musi chcieć zachować trzeźwość. Nie możesz zmusić ich, by przestali pić, jeśli nie są gotowi. Sukces zależy od silnej woli i motywacji uzależnionego.
Proces powrotu do zdrowia jest zobowiązaniem na całe życie. Nie ma szybkiej drogi do naprawy. Jak już pisaliśmy “proces” uzależniania się nie trwa jeden dzień, tak więc i skuteczne leczenie będzie trwało. Leczenie wymaga codziennej pracy. Dlatego wiele osób uważa, że uzależnienie nigdy nie jest wyleczone do końca
Podstawową formą leczenia jest psychoterapia uzależnienia. Jak pisaliśmy wcześniej jest to ciężka i żmudna praca, na którą składa się wiele różnorodnych działań, których efektem powinny być trwałe zmiany. Program rehabilitacji prowadzony jest przez okres kilku miesięcy, a nawet lat. Leczenie zazwyczaj zaczyna się kilkudniowymi intensywnymi zajęciami prowadzonymi w warunkach stacjonarnych, bądź intensywne programy ambulatoryjne.
Prawidłowe leczenie powinno przebiegać zgodnie z przygotowanym przez terapeutę indywidualnym planem psychoterapii. Większość ośrodków leczenia uzależnień poleca również uczestnictwo w spotkaniach wspólnoty AA. Jest to bardzo ważne gdyż wymiana doświadczeń pomiędzy osobami które borykały się z tym samym problemem może przynieść lepsze efekty. Również Centra leczenia uzależnień przygotowując materiały pomocnicze często korzystają z doświadczenia pacjentów.
Program stacjonarny może trwać od 30 dni do roku. Może pomóc komuś poradzić sobie z objawami odstawienia i wyzwaniami emocjonalnymi. Leczenie ambulatoryjne zapewnia codzienne wsparcie przy jednoczesnym umożliwieniu osobie życia w domu.
Poradnia leczenia odwykowego
Psychoterapię związaną z leczeniem należy rozpocząć w poradniach leczenia odwykowego. Najczęściej prowadzona jest 2-3 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Etap ten może trwać 1-2 kwartałów. W poradniach udziela się również pomocy rodzinom alkoholików.
Hospitalizacja
W przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu czasami konieczna jest hospitalizacja. W sytuacjach w których występują objawy:
- majaczenia alkoholowego
- głęboka depresja
- próby samobójcze
- halucynacja alkoholowa
- stany padaczkowe
W powyższych przypadkach konieczna jest bezwzględna hospitalizacja pacjenta.
Leczenie odwykowe
Leczenie odwykowe przyczynia się znacząco do utrzymania abstynencji. Podstawową metodą stosowaną w centrach leczenia uzależnienia jest psychoterapia, która często wspomagana jest farmakologią, która jest bardzo pomocna jedynie w leczeniu zespołu abstynencyjnego. Zespół ten pojawia się po odstawieniu alkoholu. Choremu podaje się leki nawadniające, witaminę B1 oraz benzodiazepin.
Podjęcie decyzji o poddaniu się terapii alkoholowej jest bardzo ciężka, a samo leczenie alkoholizmu to bardzo trudna droga. Aby leczenie było skuteczne osoba uzależniona musi podjąć o nim świadomą decyzję. Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych, nie tylko podczas terapii ale również po niej.