Trzy rodzaje męskich koszul, które musisz mieć w szafie, aby być gotowym na każdą okazję!

Odpowiednio dobrana męska koszula jest bardzo często najważniejszym elementem stylizacji. Podkreśla jej elegancję lub odwrotnie – sprawia, że staje się mniej formalna, a tym samym luźniejsza i swobodniejsza. Aby być przygotowanym na każdą sytuację, w szafie mężczyzny musi znaleźć się koszula formalna, półformalna i nieformalna. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje? Jak zestawiać je z innymi elementami garderoby? Na jakie okazje najlepiej się sprawdzają? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Koszula formalna – elegancka i na wyjątkowe okazje

W garderobie każdego mężczyzny powinna znaleźć się z całą pewnością koszula formalna, czyli taka, którą zakłada się do garnituru lub smokingu. Elegancka koszula męska zawsze powinna być biała i wykonana z najwyższej jakości materiału. Powinna być również gładka – bez żadnych wzorów, zdobień, ]czy dodatków. Elegancja formalnej koszuli wynika bowiem z jej prostoty, użytego materiału, a także dodatków – krawata lub muszki czy spinek. Wybierając elegancką męską koszulę formalną, trzeba jednak pamiętać o tym, jakie dodatki chce się włożyć. Jeśli wyborem jest krawat, wówczas guziki mogą być odkryte. Jeśli natomiast wybór padnie na muszkę, plisa, czyli linia guzików, powinna być zasłonięta. Spinki mogą być dodatkiem, który sprawi, że stylizacja będzie jeszcze elegantsza, jednak nie jest to wymóg konieczny, a elegancka koszula może mieć mankiety zapinane na guziki. Ważne jest jednak, żeby zarówno rękawy, jak i cała koszula miały odpowiednią długość. Biały rękaw powinien trochę wystawać spod rękawa garnituru lub smokingu. Długość całej koszuli powinna z kolei gwarantować, że ta nie wysunie się ze spodni – to nie tylko kwestia elegancji, ale również swobody ruchów.

Męskie koszule wizytowe, czyli półformalne

Kolejnym typem męskich koszul, które koniecznie trzeba mieć w szafie, są tak zwane koszule półformalne, często można spotkać się też z określeniem koszule wizytowe. Jak sama nazwa wskazuje, są mniej eleganckie od koszul formalnych, ale wciąż sprawdzą się idealnie w wielu sytuacjach bardziej wymagających pod względem stylizacji, jak spotkanie biznesowe czy przyjęcie. Przy ich wyborze panuje większa swoboda – szerszy jest między innymi zakres kolorów. Koszula wizytowa może być błękitna, różowa, granatowa lub biała. Dodatkowo może być pokryta delikatną kratką, jednak im większy wzór, tym mniej formalna koszula. Taka koszula męska sprawdzi się świetnie jako dodatek do garnituru na mniej wytworne okazje lub nawet do sportowej marynarki na co dzień. Elementem, który może dodatkowo wpłynąć na formalność stylizacji, jest odpowiednio dobrany krawat (rzadziej mucha). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z tego dodatku i rozpiąć najwyższy guzik koszuli.

Koszula męska nieformalna, czyli duża swoboda, ale…

Najliczniejszą grupę koszul stanowią tak zwane koszule nieformalne. Panuje tutaj duża swoboda, zarówno pod względem kolorów, jak i wzorów. Modne koszule mogą mieć mniej stonowane, odważniejsze kolory, a także grubszą kratkę czy prążki. Warto pamiętać też o tym, że materiał nie musi być gładki sam w sobie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby miał wyraźnie widoczną i wyczuwalną fakturę. Taką koszulę można założyć pod sportową marynarkę lub nosić samą. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem byłoby dopasowanie jej do figury, aby przylegała do ciała, ale nie była opięta. Panowie szczupli mogą zdecydować się na koszulę typu slim, czyli lekko zwężaną na torsie, aby podkreślić ładną sylwetkę. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że nieformalność nie oznacza braku elegancji i dobrego smaku. Trudno jednoznacznie wskazać czynniki, które należy brać pod uwagę, oceniając koszulę w tym zakresie. Na pewno jednak trzeba uważać na przesadne zdobienia, bardzo odważną kolorystykę, czy krótki rękaw, który być może jest bardziej komfortowy, ale na pewno również mocno ryzykowny w kontekście dobrego stylu.

Elegancka męska koszula – podstawowe ubranie każdego mężczyzny

Powyższe informacje należy traktować jako wskazówki i warto stosować je przy zachowaniu własnego wyczucia i stylu. Nie ulega jednak wątpliwości, że koszula jest najważniejszym elementem garderoby każdego mężczyzny. Posiadanie różnych typów koszul w swojej szafie jest oznaką tego, że ma się nie tylko wyrobiony gust, ale również świadomość tego, że dopasowanie stroju do sytuacji nie może być dziełem przypadku. Oferta na rynku jest bardzo duża (przykład ciekawych propozycji można znaleźć pod tym linkiem: https://www.lancerto.com/kolekcje/koszule.html), ale to od indywidualnych decyzji każdego mężczyzny będzie zależał ostateczny wybór i dostosowanie koszuli do pozostałych elementów stylizacji oraz okoliczności.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ