Wynajem lawety – wszystko, co warto wiedzieć

Sprowadzenie samochodu z zagranicy, przetransportowanie uszkodzonego auta z miejsca wypadku do naprawy lub na złom, czy nawet przewiezienie większej ilości materiałów budowlanych lub mebli – w takich sytuacjach laweta okazuje się zazwyczaj niezbędna. Większości kierowców zakup tego rodzaju platformy po prostu się nie opłaca – bardziej racjonalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni lawet. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wynajem lawety?

Rodzaje lawet

Lawety różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wymiarami i ładownością, a także rodzajem konstrukcji (np. z pełną podłogą lub z samym metalowym stelażem). Najczęściej spotykane są pojedyncze, jednopoziomowe platformy, służące głównie do transportu samochodów osobowych, motocykli czy wielkogabarytowych towarów.  Niektóre lawety jednopoziomowe posiadają wysięgnik, który ułatwia załadowanie np. uszkodzonego pojazdu. Drugim typem są lawety dwupoziomowe, przy pomocy których możemy już przewieźć kilka pojazdów – są one wykorzystywane głównie przez firmy zajmujące się profesjonalnie holowaniem pojazdów, rzadziej zaś możemy spotkać je w wypożyczalniach lawet.

Ładowność lawety jednopoziomowej oscyluje najczęściej w granicach ok. 1,5 – 2,6 tony. Jeżeli decydujemy się na wynajem, należy dokładnie oszacować wagę ładunku, który zamierzamy transportować. Warto wiedzieć, że cena wynajmu lawety jest uzależniona m.in. od jej udźwigu. Zarówno ładowność, jak i całkowita waga lawety wraz z holowanym pojazdem odgrywa także istotną rolę w przypadku osoby kierującej pojazdem holującym.

Korzystanie z lawety – wymagania

Prawo jazdy kategorii B umożliwia kierowanie pojazdem o całkowitej masie do 3,5 t. Oznacza to, że łączna waga samochodu, którego używamy do holowania, lawety oraz holowanego pojazdu nie może przekraczać tej wartości. W przeciwnym wypadku potrzebujemy już kierowcy posiadającego prawo jazdy typu B+E.

Przy załadunku lawety należy zwrócić uwagę na odpowiednie obciążenie jej przedniej części. Holowane auto lub inny pojazd zabezpieczamy pasami mocującymi z homologacją i klamrami. Samodzielne działanie jest w takiej sytuacji niewskazane – najlepiej, jeżeli biorą w tym udział co najmniej 2 osoby, zaś przynajmniej jedna z nich powinna mieć doświadczenie w tej dziedzinie.

Podczas prowadzenia auta holującego trzeba również zachować szczególną ostrożność: odpowiednio wchodzić w zakręty i unikać zbyt szybkiej jazdy (maks. 80 km/h) oraz gwałtownego hamowania.

Wynajem lawety

Wypożyczenie lawety to najbardziej dogodna opcja dla osób, które nie korzystają z takiego sprzętu zbyt często. W takim wypadku najlepiej zacząć od wyszukania najkorzystniejszej oferty, przy czym warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, lecz również na renomę danej wypożyczalni oraz jakość samych platform. Jedną z bardziej uznanych firm oferujących wynajem lawety w Poznaniu i okolicach jest TEFRA.

Wybierając lawetę, powinniśmy także upewnić się, że jest solidnie wykonana z materiałów najwyższej jakości i nie ma śladów korozji. Dzięki temu zapewniamy bezpieczeństwo podczas holowania, zarówno sobie, jak też innym uczestnikom ruchu drogowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ