Tratwa

Czy żeglarstwo jest twoją największą pasją? Jeśli tak, na pewno zdajesz sobie doskonale sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie i wyposażenie jachtu w artykuły, które pomogą nie tylko w codziennych sytuacjach, ale również w kryzysowych. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, powinieneś lepiej poznać artykuły odpowiadające za bezpieczeństwo.

Tratwy ratunkowe

Bez wątpienia należą do najważniejszego wyposażenia ratunkowego na każdym pokładzie. Tratwy ratunkowe to obowiązkowy element wyposażenia każdego jachtu, który wypływa na morze, gdyż zapewniają one jedyny ratunek w przypadku poważnej awarii lub nawet zatopienia jednostki.

Standardowo są one konstrukcjami wykonanymi z odpornego materiału, które wypełniają się powietrzem. Mają charakterystyczny, międzynarodowy kolor pomarańczowy. Pakowane są w sposób kompaktowy, w kanistry lub wodoodporne walizki. Ich pełne wyposażenie obejmuje wszystko, co jest niezbędne osobom przebywającym na statku w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Do tego wyposażenia należą między innymi wiosła, latarka, flagi czy zestaw naprawczy. Nie bez znaczenia są w tym przypadku także leki na chorobę morską.

Apteczki

Niemniej ważnym elementem wyposażenia każdego jachtu jest apteczka. Warto pamiętać, iż podczas długiego rejsu mogą zdarzyć się różnorodne drobne wypadki, a na większości pokładów nie ma lekarza. Znajdujący się w oddali ląd, z którego mógłby ktoś przylecieć lub do którego należy dopłynąć, niestety także nie sprzyja udzieleniu fachowej, szybkiej pomocy. Dlatego członkowie załogi powinni mieć umiejętności udzielania podstawowej pomocy medycznej, a w ich zasięgu zawsze powinna znajdować się apteczka.

Apteczka na pokładzie musi być wyposażona we wszystkie najważniejsze elementy, takie jak gaza jałowa, nożyczki, plastry, bandaże czy koc ratunkowy przeciwwstrząsowy i maseczka do sztucznego oddychania.

Kamizelki ratunkowe

Niezależnie od tego, czy rejs odbywa się po morzu, czy też jest krótkim odcinkiem przez polskie jeziora, obowiązkowym elementem każdej jednostki pływającej są kamizelki ratunkowe. Na pokładzie powinno znajdować się ich tyle, aby wystarczyły dla całej załogi. Warto w szczególności zadbać o dzieci i zwierzęta, kupując dla nich specjalnie dostosowane krojem i rozmiarem kamizelki.

Warto przy tym pamiętać, że małe dzieci powinny być zawsze pilnowane przez dorosłych. Wskazane jest też, aby dla bezpieczeństwa nosiły zawsze kamizelkę ratunkową.

Liny i szelki asekuracyjne

Różnorodne prace wykonywane na pokładzie mogą wymagać przebywania w potencjalnie niebezpiecznych miejscach. Dlatego, aby zabezpieczyć maksymalnie uczestników rejsu, wskazane jest zaopatrzenie ich na czas wykonywania pracy w szelki i liny zabezpieczające. Dzięki nim ryzyko nieszczęśliwego wypadku znacząco zmaleje.

Oczywiście, istnieje jeszcze szereg innych, przydatnych akcesoriów, służących zabezpieczeniu załogi przed nieszczęśliwymi wypadkami. Warto zaopatrzyć się w nie wszystkie, aby potem nie żałować swojej nieuwagi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ