Przed rozpoczęciem tynkowania ścian wewnątrz warto zastanowić się nad szybkością i sposobem układania tynku, jego właściwościami, a także nad grubością warstwy tynku na ścianie. Zatem kiedy najlepiej tynkować ściany?
Tynkowanie ścian najlepiej rozpocząć dopiero po pół roku od zakończenia stanu surowego. Budynek już powinien posiadać instalacje kanalizacyjną, wodną, centralnego ogrzewania z zaczopowanymi wyjściami oraz instalacje elektryczną z osadzonymi skrzynkami elektrycznymi oraz puszkami. Powinny być już także osadzone ościeżnice zarówno drzwiowe, jak i okienne. Najlepiej ościeżnice okleić folią, tak aby uniknąć ich zabrudzenia. Przy braku wstawionej stolarki, nie należy tynkować okiennych wnęk. W takim przypadku ościeżnice należy wykończyć na końcu, tuż po zamontowaniu parapetów i okien.
Jak wygląda tynkowanie ścian?
Tynkowanie ścian może odbywać się maszynowo lub ręcznie. Przy maszynowym nakładaniu tynku suchy materiał zostaje mieszany w agregacie z ilością wody, która będzie odpowiednia, po czym podawany jest wężem przez natryskową lancę na ściany. Tynki maszynowe przeważnie są lepszej jakości niż tynki ręczne, dlatego że zawierają domieszki, które sprawiają wydłużenie ich obróbki. Natomiast tynk nakładany ręcznie wymaga sprawnego wygładzania masy, dlatego że czas jego obróbki jest krótszy niż tynku nakładanego maszynowo. Do tego tynk nakładany ręcznie nie posiada środków, które odpowiadają za poprawę plastyczności. Po jego zmieszaniu z wodą należy mieszać go mieszadłem wolnoobrotowym, tak by masa była jednolita i nie posiadała grudek.
Tynk cementowy będzie idealny do wnętrz narażonych na wilgoć i wodę. Ponadto jest to tynk najtańszy i szybciej niż tynk cementowo-wapienny twardnieje i wiąże, dlatego też wymagają odpowiedniego nanoszenia i pielęgnacji. Niewielka plastyczność tego tynku sprawia, że jego nakładanie będzie wydłużone. Można go nakładać zarówno maszynowo, jak i ręcznie.
Tynk cementowo-wapienny dzięki zawartości wapna posiada zwiększoną odporność na powstawanie pleśni i grzybów, dlatego też można stosować go w wilgotnych pomieszczeniach.
Tynk gipsowy ma właściwości antyseptyczne oraz nie powoduje podrażnień. Tynk gipsowy również dobrze akumuluje ciepło oraz chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia. W większości przypadków tynk gipsowy nakłada się maszynowo.
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
Ręczne tynkowanie ścian może wynieść do 23 zł/m2, zarówno jeśli chodzi o tynk gipsowy, jak i tynk cementowo-wapienny. Natomiast tynkowanie ścian maszynowe jest droższe i może wynieść do 27 zł/m2, za tynk gipsowy, a do 30 zł/m2, za tynk cementowo-wapienny.