Umowa na wyłączność we współpracy z agencją nieruchomości

Klauzula wyłączności to zapis używany w przypadku umów pośrednictwa sprzedaży. Jest to coraz popularniejszy model pracy agencji nieruchomości. Wynika to z faktu, że na rynku istnieje spora konkurencja, a branża z roku na rok staje cię coraz bardziej wyspecjalizowana i profesjonalna. Taki sposób współpracy na linii klient-pośrednik jest więc bez wątpienia korzystny dla obu stron.

Czym jest umowa na wyłączność?

Pośrednicy nieruchomości za umowę na wyłączność uznają taką współpracę pomiędzy klientem i agencją, w ramach której to właśnie agencja jest odpowiedzialna za sprzedaż nieruchomości w czasie wskazanym podczas ich wspólnych ustaleń. Dzięki temu klient może mieć pewność, że pośrednik będzie w 100% zaangażowany i wykorzysta cały swój know-how, by sprzedać nieruchomość.

Definicja umowy na wyłączność określona przez polskie prawo wskazuje, że klient akceptuje wymóg korzystania z usług jednego pośrednika i nie współpracuje w tym czasie z innymi agencjami w celu sprzedaży swojej nieruchomości. Warto również wiedzieć, że właściciel mieszkania może samodzielnie sprzedać nieruchomość. Wtedy pośrednik nie może ubiegać się już o wynagrodzenie.

Umowa na wyłączność a umowa zwykła

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym różni się umowa na wyłączność od umowy zwykłej lub inaczej – otwartej. Otóż pierwsza opcja to idealny wybór zarówno dla pośrednika, jak również klienta. Ten model oparty jest o wzajemne zaufanie. Pośrednik jest tu jedyną osobą sprzedającą nieruchomość, dlatego musi się w pełni zaangażować. Może w tym celu podjąć dowolne kroki, np. zainwestować w promocję, np. publikując w prasie czy Internecie, projektując wirtualny spacer, czy tworząc kampanię w social media. Konsekwencją tego typu działań jest zazwyczaj szybka sprzedaż mieszkania czy domu. W taki sposób pracuje chociażby https://malychanieruchomoscipremium.com.

Z kolei umowa zwykła zakłada, że klient ma możliwość współpracy nawet z kilkoma agencjami nieruchomości jednocześnie. Z tego powodu bardzo często w kanałach komunikacji (Internet, prasa, telewizja) można znaleźć powielone oferty mieszkań czy domów na sprzedaż. Choć wydawałoby się, że im więcej ogłoszeń, tym lepiej, w rzeczywistości nie jest to wcale najlepsza opcja dla klienta. Dlaczego? Omówmy to na przykładzie. Osoba poszukująca domu, widząc kilka ogłoszeń dotyczących tej samej nieruchomości z pewnością będzie zastanawiać się, dlaczego natrafia na tyle jednakowych ofert. Może zacząć podejrzewać, że z mieszkaniem jest coś nie tak, skoro mimo tylu ogłoszeń, ciągle nie zostało ono sprzedane. W przypadku tak wielu pośredników, żaden z nich naprawdę nie angażuje się w 100%, ponieważ ma świadomość, że w każdej chwili ktoś inny może zbyć daną nieruchomość.

Umowa na wyłączność – dlaczego warto z niej skorzystać?

Umowa na wyłączność zapewnia naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Po pierwsze daje ona świadomość, że pośrednik dokłada wszelkich starań, by sprzedać nieruchomość. Z jego strony taka klauzula to ogromna swoboda w podejmowaniu działań promocyjnych. Może nawet inwestować własny kapitał, ponieważ wie, że zwykle takie zaangażowanie mu się zwróci. Nierzadko więc agencje organizują dni otwarte, dbają o profesjonalny home staging, wykonują sesje zdjęciowe wnętrz i przygotowują akcje promocyjne w sieci. Wszystko to, by jak najszybciej i za jak najlepszą cenę sprzedać nieruchomość. Klient oszczędza w ten sposób mnóstwo stresu, pieniędzy oraz czasu, który musiałby zainwestować, gdyby sprzedażą zajmował się samodzielnie.

Chcesz wiedzieć więcej o umowie na wyłączność? Zajrzyj na: https://malychanieruchomoscipremium.com/umowa-na-wylacznosc/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ