W pewnym okresie swojego życia człowiek przygotowuje się do dorosłości. Czasem także występuje sytuacja, że czas na zmiany, a czasem po prostu trafia się jakaś okazja. Tak jest między innymi z kontami w banku. Na pytanie, w jakim banku konto założyć, nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ oferty stale się zmieniają, lecz można wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Jak wybrać bank?

Przede wszystkim pod uwagę należy brać to, jakie korzyści płyną z prowadzenia konta w danym banku, a także jakie opłaty nas czekają i za co. Trzeba rozważyć każdą opcję i dokładnie porównać każdą ofertę, a także najlepiej jest po prosić o dokładny regulamin korzystania z konta i prześledzić całą umowę, by być pewnym, czy czasem nie podpisuje się czegoś, co będzie ograniczało możliwości korzystania z pieniędzy.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę, jakie usługi, na jakim koncie są darmowe. Często jest tak, że jeśli bank oferuje jakieś darmowe usługi, lub jakąś ich pulę, to jest to obwarowane pewnymi warunkami, które trzeba spełnić. Jeśli usługobiorca spełni je, to nie ponosi kosztów za prowadzenie rachunku, jednak jeśli ich nie spełni, to może ponieść minimalne, ale koszty. Zazwyczaj bank proponuje ofertę, w której by prowadzić rachunek za darmo, konsument musi w miesiącu dokonać konkretną liczbę wpłat lub wypłat, także spotykane są minimalne kwoty, które muszą w miesiącu znaleźć się na koncie. Każdy bank może te zasady mieć ustalone na zupełnie innych warunkach.

Czasem, jeśli bank oferuje darmowe prowadzenie konta, to nalicza sobie opłaty za inne usługi. Należy sprawdzić, czy czasem przelewy zarówno krajowe, jak i zagraniczne nie są w żaden sposób obciążone. Niektóre banki mają limit darmowych przelewów i w momencie, gdy go przekraczamy, to musimy uiścić opłatę. Zazwyczaj jest to kilka złotych, lecz przy większej ilości operacji w miesiącu, te kilka złotych może zamienić się w niezłą sumkę pieniędzy. Opłaty mogą być także za możliwość korzystania z karty debetowej, czy kredytowej. Może to być stała opłata lub jednorazowa za każdym razem, gdy użyje się karty.

Ważne są także informacje, na temat korzyści, jakie otrzymujemy z prowadzenia konta. O ile na zwykłym rachunku osobistym nie mamy co liczyć na wysokie oprocentowanie, ponieważ często wynosi ono od zera, do jednego procenta, to na kontach oszczędnościowych, można już zaobserwować kilka procent w skali roku. Prócz oprocentowania, należy także zwrócić uwagę na to, jakie obowiązują terminy spłat, czy dostępne limity.

Wiele banków w dzisiejszych czasach, prócz kart bankowych, inwestuje także w aplikacje mobilne. Posiadają one różne funkcje i to także może ważyć o wyborze konta. Dobrze zrobiona aplikacja, pozwoli klientowi na szybkie dokonanie przelewu, dokonanie opłaty, sprawdzenie stanu konta, sprawdzenie historii rachunku, a także na możliwość dokonywania opłat za pomocą telefonu. Funkcja płatności telefonem może być bardzo ciekawa, ponieważ dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie stale karty, lecz wystarczy telefon. W takim wypadku unikamy zagrożenia zgubienia karty lub jej kradzieży.

Zarówno te, jak i wiele innych warunków, może decydować o wyborze konta. Ważne jest, tylko by każdy wybierał według własnych potrzeb.

http://www.digitaldep.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ