Założenie konta w banku jedynie pozornie jest rzeczą prostą. Śledząc reklamy, możemy odnieść wrażenie, że poszczególne banki prześcigają się w przygotowywaniu atrakcyjnych ofert dla klientów. Niestety, rzeczywistość wcale nie wygląda tak różowo. Nie oznacza to jednak, że nie można założyć konta na korzystnych warunkach. Podpowiadamy na co uważać, by było to możliwe.

Zakładanie konta w banku – zawsze dokładnie przeczytaj umowę

Obecnie zakładając konto w banku, powinniśmy pamiętać o tym, że nasze depozyty do wysokości 100 tysięcy euro są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – oznacza to, że na taką kwotę maksymalnie będziemy mogli liczyć, na przykład jeśli bank ogłosi upadłość. Co ważne, od niedawna dotyczy to również SKOK-ów.

Oznacza to, że jeśli nie posiadamy na koncie wyższej kwoty, nie powinniśmy się martwić o bezpieczeństwo naszych oszczędności. Zawsze jednak, zanim zdecydujemy się na założenie konta, powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową, by wiedzieć, na jakie warunki się zgadzamy. W szczególności dotyczy to opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

Z jakimi kosztami może się wiązać zakładanie konta w banku?

W dzisiejszych czasach jest standardem, że samo założenie konta jest bezpłatne. Nie oznacza to jednak, że korzystając z niego nie będziemy narażeni na różnego rodzaju opłaty. W szczególności dotyczy to kosztów związanych z korzystaniem z kart płatniczych i wypłacaniem pieniędzy z bankomatów.

Najczęściej za kartę pobierana jest niska comiesięczna opłata (0-7zł). Wiele banków oferuje jednak możliwość zniesienia tej opłaty, jeżeli spełnimy określone warunki, np. wykonamy określoną liczbę transakcji bezgotówkowych.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, na jakich warunkach możemy korzystać z bankomatów. Zwykle tylko z niektórych z nich wypłacamy pieniądze za darmo, przy korzystaniu z bankomatów należących do innego banku pobierana jest prowizja. Możemy jednak znaleźć również oferty kont umożliwiające darmowe wypłaty z bankomatów w całej Polsce. Szczególną czujność należy zawsze zachować czujność wypłacając pieniądze za granicą, tu prowizja może być bardzo wysoka.

Konta z premią

Zdarza się, że jesteśmy kuszeni do założenia premią pieniężną. Tego rodzaju oferty mogą być bardzo atrakcyjne, jednak należy przyglądać im się ze szczególną ostrożnością. Bank „dając” nam pieniądze, liczy na to, że w dłuższej perspektywie mu się one zwrócą – na przykład skorzystamy z innych produktów, które będą wiązały się już z kosztami ponoszonymi przez nas. Zwykle otrzymanie premii pieniężnej wiąże się ze spełnieniem pewnych warunków – na przykład zagwarantowaniem comiesięcznych wpływów w określonej wysokości. Inną formą „zarabiania” na koncie bankowym jest tzw. moneyback, czyli zwrot części kwot, które wydamy korzystając z transakcji bezgotówkowych.

Zakładanie konta w banku nie musi wiązać się z wysokimi kosztami – wręcz przeciwnie, możemy jeszcze zyskać w ten sposób dodatkowe pieniądze. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uważne czytanie umów i analizowanie ich warunków.

http://twojadrogasukcesu.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ