Znajomość, czy specjalizacja w danej dziedzinie z pewnością jest czynnikiem, który jest pierwszorzędny w wyborze dobrego pracownika. Pracownik posiadający wykształcenie w określonej dziedzinie może sprawić, że do życia firmowego zostanie wprowadzone innowacyjne spojrzenie na niektóre elementy pracy. Może mieć to odzwierciedlenie na wydajność wykonywanej pracy oraz przede wszystkim na utrzymanie ciągłości produkcji, czy podwyższenie jakości wykonywanych usług.
Podnoszenie kwalifikacji personelu jest bardzo ważne, gdy przedsiębiorca chce podążać za nowoczesnymi rozwiązaniami w niektórych sektorach firmy. Doszkalanie personelu może odbywać się na wielu płaszczyznach.
Do pierwszej, najbardziej popularnej formy podnoszenia kwalifikacji pracowników zalicza się kursy, na których podwyższa się poziom tylko w jednej wybranej dziedzinie.
Kolejnymi formami są szkoły policealne jedno- i dwuroczne oraz studia w formie magisterskiej lub podyplomowej (tylko wtedy, gdy pracownik posiada pełne wykształcenie wyższe). Istnieje możliwość podliczenia wszystkich kosztów studiów, wraz z noclegami do kosztów uzyskania przychodu.
Odpowiednie udokumentowanie przez biuro rachunkowe tych wydatków może okazać się prawidłowym działaniem, by móc zaliczyć te koszty do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa. W jaki sposób studia mogą być kosztem uzyskania przychodu firmy? Studia są sposobem na zdobycie wielu dodatkowych umiejętności, a jednocześnie podniesienie poziomu wykształcenia pracowników. Ta forma podnoszenia kwalifikacji pracowników jest wykorzystywana głównie w firmach, które w swoim zanadrzu posiadają młodą, dopiero rozwijającą się kadrę. Zainwestowanie w młodą kadrę co prawda wiąże się z większymi kosztami, ale dzięki odpowiedniemu dbaniu o wykształcenie przedsiębiorcy mogą zyskać znacznie więcej. Księgowość świadcząca usługi rachunkowe stwierdza, że koszt uzyskania przychodu określa w trzy sposoby: – cel wydatku musi zostać odpowiednio wykorzystany do osiągnięcia przychodu; – wydatek nie może zostać wymieniony w spisie wydatków i odpisów, które są określone następującym artykułem (art. 23 ust. 1 ustawy o PIT ); – wydatek powinien być odpowiednio udokumentowany. Aby wydatek na studia można by zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu należy także odpowiedzieć na następujące kwestie: – czy wydatki są związane ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które przydadzą się w prowadzeniu działalności i jednocześnie mają ścisły związek z daną działalnością oraz – czy wydatki służą tylko ogólnemu podnoszeniu poziomu wiedzy i wykształcenia, które nie jest stricte związane z działalnością i mające charakter nieco osobisty. Wiadomym jest, że ten pierwszy wariant można zaliczyć do przyczynienia się do podniesienia kwalifikacji całej firmy, ponieważ wykształcenie jest związane bezpośrednio z jej działalnością. Według Dyrektora Izby Skarbowej kosztów noclegów nie dotyczą przedsiębiorców, dlatego można skorzystać z zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów. Nie można kosztów noclegów uważać za koszt uzyskania przychodów firmy.