Zegarek męski – jak wybrać?

Mogłoby się wydawać, że wybór zegarka jest prosty i nie stanowi żadnego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że czasomierz ma nie tylko funkcję użytkową, ale również wizerunkową. Wygląd czasomierzy zmieniał się na przestrzeni lat. Przed I WŚ najpopularniejszymi były modele kieszonkowe. Dopiero później zaczęto dostrzegać zalety zegarka noszonego na ręce. Co ważne, obecnie czasomierz ma wpływ na kreowanie wizerunku, dlatego tak ważny jest właściwy wybór modelu.

Wielkość czasomierza

Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zegarka na rękę jest wielkość tarczy. W zależności od kategorii czasomierza można pozwolić sobie na inny rozmiar. Wyróżnia się trzy główne typy męskich zegarków: garniturowy, pośredni i sportowy. Zegarki klasyczne (garniturowe) muszą być tak dopasowane, by zmieścić się pod mankietem koszuli. Kiedyś za rozmiar zegarka męskiego uważano tarczę o średnicy 30-35 mm. Obecnie taki rozmiar posiadają modele damskie. Zegarki codzienne czyli pośrednie mogą mieć nieco większą tarczę, bo są bardziej uniwersalne. Dowolność jeśli chodzi o rozmiar użytkownik ma w przypadku czasomierzy sportowych. Taki rodzaj zegarka ma być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu i funkcjonalny. Szeroką gamę czasomierzy naręcznych proponuje firma zegarkicentrum.pl. Przedsiębiorstwo oferuje modele czołowych producentów. Na stronie dostępne są najnowsze zegarki dla kobiet i mężczyzn.

Kolor czasomierza

Przy wyborze zegarka należy wziąć pod uwagę również jego kolor. Czasomierze klasyczne powinny mieć srebrną kopertę, srebrną lub białą tarczę oraz czarny lub brązowy skórzany pasek. Do formalnych zegarków zalicza się również te ze złotą kopertą i tarczą. Czasomierze codzienne i sportowe dają większe pole manewru, bo posiadają różne kolory. Nie ma tu ściśle narzuconych reguł doboru. Paski wykonane z kauczuku czy nylonu mają zazwyczaj niekonwencjonalne barwy. Można je nosić na co dzień. Trzeba pamiętać, że im więcej barw, tym niższa formalność zegarka.

Wygląd tarczy i dodatkowe funkcje

Zegarek garniturowy powinien być minimalistyczny i prosty. Na jego tarczy dodatkową funkcją może być jedynie kalendarz. Więcej komplikacji posiadają zegarki codzienne i sportowe. Zegarek pośredni może mieć dwie – trzy komplikacje. Najwięcej możliwości daje czasomierz sportowy, w którym liczba dodatkowych funkcji jest nieograniczona. Liczy się jedynie to, by spełniał on oczekiwania użytkownika. Niektóre osoby łamią konwencję i zakładają zegarek codzienny do garnituru. W większości przypadków wynika to jednak z niewiedzy, a nie z celowego zabiegu. Warto wiedzieć, że kolor i wielkość zegarka to nie wszystko.

Branża zegarmistrzowska jest bardzo wąska, osoby, które znają się na rzeczy od razu dostrzegą czy czasomierz dobrany jest prawidłowo. Bardzo ważne jest to, by przed dokonaniem zakupu poznać historię danego zegarka. Wiedza jest istotnym elementem przy wyborze konkretnego modelu, dzięki niej możemy ocenić jakość i cenę czasomierza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ