Założenie jednoosobowej firmy wydaje się być dzisiaj całkiem ciekawym pomysłem. Pozwala na dużą swobodę, pracę w wyuczonym zawodzie i realizację własnych pasji i celów. Ponadto nie musimy obawiać się zwolnienia, dogadywać z trudnym szefem… Jednak założenie firmy wymaga pewnych nakładów finansowych.

Koszty prowadzenia własnej firmy

Jakie są to koszty? To w dużej mierze zależy od nas samych, od profilu działalności jakiej chcemy się podjąć oraz od wielu innych czynników. Co trzeba zatem wziąć pod uwagę podczas opracowywania kosztorysu? Przede wszystkim trzeba pomyśleć o kosztach samej rejestracji – zazwyczaj na szczęście nie są one zbyt wysokie. Inaczej jednak sprawa wygląda z innymi rzeczami. Często bowiem potrzebny jest gabinet lub biuro, jakieś sprzęty, dodatkowe wyposażenie, dostosowanie pomieszczenia do rodzaju działalności… Ponadto trzeba wziąć pod uwagę fakt, że żadna firma nie daje na samym początku dochodu. Czy zatem jest jakaś możliwość na dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej tak, aby zredukować choć część kosztów?

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy

Pierwszym miejsce, o którym wiele osób pomyśli będzie na pewno Urząd Pracy. Jednak, aby ubiegać się tam o dofinansowanie, trzeba spełniać szereg warunków. Po pierwsze trzeba być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna przez okres co najmniej trzech miesięcy. Nie można być także wówczas studentem studiów dziennych. Co także ważne w okresie 12 miesięcy poprzedzających wniosek nie można prowadzić działalności gospodarczej ani mieć na koncie jakichkolwiek przestępstw w tym zakresie. Warto dodać, że jeśli nie udało nam się uzyskać dofinansowania, można zawsze starać się o pożyczkę z Funduszu Pracy

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii

Tu mamy dwie możliwości – możemy uzyskać dotację albo minipożyczkę. Czym różnią się te dwie opcje? Otóż dotacja jest bezzwrotna i możemy ją uzyskać na kwotę do 40 tysięcy. Pożyczka natomiast może wynosić maksymalnie 50 tysięcy i oczywiście trzeba ją zwrócić – jest jednak nisko oprocentowana. Ważne jest, że aby uzyskać pomoc z Unii Europejskiej należy wziąć udział w rekrutacji

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej – Inkubatory Biznesu

Warto jeszcze zajrzeć do Inkubatorów Biznesu. Tu co prawda nie uzyskamy bezpośrednio dofinansowania, jednak specjaliści pomogą nam poprowadzić nasz biznes. Pomoc obejmuje także wiadomości z zakresu crowfundingu, znalezienie sponsorów, jeśli pomysł jest naprawdę ciekawy i pomoc na inne możliwe sposoby.

Kredyt w banku

Dobrze jest także pomyśleć generalnie o wzięciu kredytu. Warto przejść się do poszczególnych banków i porozmawiać, bowiem wiele z nich ma specjalne, czasem bardzo korzystne oferty dla przyszłych biznesmanów. Niskie oprocentowania, korzystne raty – to wszystko może nam naprawdę pomóc.

Jak zatem widać – istnieje wiele możliwości zdobycia środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej – warto się nimi zainteresować.

http://www.bystroglow.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ