Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – jakie dokumenty będą potrzebne?

0
951

Aby uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, należy zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Składany do niego wniosek powinien natomiast zawierać szereg różnych załączników. Jakie dokumenty będą potrzebne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak doszło do wypadku?

Przede wszystkim odszkodowanie za wypadek komunikacyjny zostanie wypłacone wtedy, gdy zaistnienie szkody zostanie odpowiednio udokumentowane. Warto zebrać zatem komplet informacji na temat tego, kto prowadził pojazd oraz jakie były okoliczności zdarzenia. Jeżeli na miejsce została wezwana Policja, dobrze jest też pozyskać protokół z dokonanych czynności (notatkę policyjną). Niezbędne stanie się również uzyskanie informacji, dotyczących polisy sprawcy. Ona będzie bowiem podstawowym dokumentem dla ubezpieczyciela. Jeżeli przewidujemy jakiekolwiek wątpliwości lub problemy w zakresie tego, kto jest sprawcą i kto powinien ponosić odpowiedzialność za skutki zdarzenia, nie zaszkodzi też zebrać dane świadków zdarzenia, którzy w przyszłości mogliby zeznawać przed sądem.

Dokumentacja medyczna

Jeżeli dochodzimy odszkodowania z uwagi na doznanie uszczerbku na zdrowiu, kluczowa jest również dokumentacja medyczna. Chodzi przede wszystkim o historie choroby, pozyskane ze szpitali i placówek medycznych, w których przebywał poszkodowany. Poza tym przydatne mogą być: karta informacyjna z oddziału ratunkowego, wyniki badań, wypisy szpitalne, skierowania na dalsze leczenie specjalistyczne lub rehabilitację oraz zwolnienia lekarskie. Przy bardziej rozległym i skomplikowanym urazie nie zaszkodzi też na własną rękę zlecić sporządzenie opinii lekarskiej, dotyczącej stanu zdrowia. W przypadku doznania szoku, wskazana jest nawet opinia psychologa lub psychiatry. Ten ostatni element będzie miał znaczenie nie tylko w kontekście odszkodowania za wypadek komunikacyjny, ale również dochodzonego zadośćuczynienia. Można nawet pokusić się o sfotografowanie doznanych obrażeń. Tego typu dokumentacja zawsze dobrze działa na wyobraźnię sądu oraz osób decyzyjnych w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Dlaczego ważny jest komplet dokumentów?

Warto zebrać wszystkie, niezbędne dokumenty już na etapie składania wniosku o wypłatę świadczenia. To przyspieszy bowiem całą procedurę i spowoduje, że odszkodowanie za wypadek komunikacyjny szybciej wpłynie na nasze konto. Ominiemy w ten sposób długotrwałą wymianę pism pomiędzy ubezpieczycielem a poszkodowanym, zmierzającą do skompletowania pełnego materiału dowodowego.

Tekst powstał przy współpracy z https://kancelariagruchacz.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ