Odżywki białkowe cieszą się ogromną popularnością u osób, które pracują nad rozbudową muskulatury, amatorów siłowni, miłośników zdrowego odżywiania. Jak działają odżywki białkowe, jak i kiedy je stosować?

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to proteiny, czyli białko w sproszkowanej postaci. Ze względu na źródło białka odżywki można podzielić na kilka rodzajów. Dostępne w sprzedaży produkty zawierają:

– serwatkę – białko powstałe po ścięciu mleka krowiego,
– kazeinę – białko mleka wytworzone w wyniku trawienia na skutek działania podpuszczki,
– izolat białka sojowego – białko wyizolowane z odtłuszczonej mąki sojowej,
– albuminę pozyskiwaną z białek kurzych.

Po co spożywać odżywki białkowe?

Białko pełni w organizmie funkcję budulcową – występuje w każdej komórce, jest najważniejszym elementem ustroju. Białko działa dwutorowo – przyczynia się do rozrostu masy oraz do redukowania tkanki tłuszczowej. Posiłki białkowe doskonale i na długo zaspokajają głód, a przy tym przyśpieszają przemianę materii i zapobiegają katabolizmowi, czyli rozpadowi mięśni. Niskokaloryczne odżywki białkowe są zalecane dla zarówno dla osób, które się odchudzają, jak i tym, które chcą zbudować masę mięśniową. Co więcej, białko sprzyja rekonwalescencji organizmu – pozwala na regenerację ciała po wzmożonym wysiłku, poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu, dzięki czemu trening może trwać dłużej.

Kiedy stosować odżywki białkowe?

Adepci kulturystyki radzą spożywanie odżywek tuż po treningu (można w połączeniu z węglowodanami), a także rano – przed śniadaniem i w przerwach między posiłkami. Nie zaleca się spożywania odżywek częściej niż trzy razy dziennie.

Jaką odżywkę białkową wybrać?

Wybór odżywek jest ogromny, a ceny zróżnicowane. Nowicjusz ma ogromny problem z wyborem najlepszego produktu. Czym się kierować podczas zakupu? Cechą, która decyduje o użyteczności używki, jest jej przyswajalność oraz zawartość aminokwasów. W przypadku osób odchudzających się zaleca się stosowanie odżywek białkowych na bazie serwatki. Osoby, które budują masę, powinny spożywać preparaty zawierające kombinację serwatki i kazeiny. Dobre odżywki białkowe są bogate w aminokwasy egzogenne (izoleucyna, walina, lizyna, treonina i inne), które nie są przez organizm syntetyzowane i muszą być dostarczane wraz z pokarmem. Nie powinny być wzbogacone żadnymi sztucznymi dodatkami.
Jeśli chodzi o konkretnych producentów, warto przed dokonaniem zakupu zapoznać się z opiniami innych użytkowników.

Czy naprawdę warto?

Proteiny występujące w odżywkach białkowych są składnikami wielu produktów żywnościowych. Zamiast stosowania odżywek można stosować dietę wysokobiałkową. Ale! Argumentem przemawiającym za spożywaniem odżywek jest ich przyswajalność oraz nie ukrywajmy – wygoda stosowania – czasem lepiej i szybciej wypić smaczny koktajl niż zjadać kolejną porcję nielubianego kurczaka. Odżywki świetnie sprawdzają się w pracy – są łatwe i szybkie do przygotowania. Są mało kaloryczne i bardzo słodkie. Znakomicie zaspokajają głód na słodycze.

http://www.prohelvetia.pl/

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ