Zalet z korzystania z sauny jest bardzo wiele. Wrzód tych najważniejszych można wymienić oczyszczenie organizmy, polepszenie samopoczucia, zahartowanie organizmy czy poprawę krążenia. Powszechną opinią jest to, że sauna sprzyja zdrowiu. Jednak, aby tak naprawdę było, należy z niej odpowiednio korzystać. Zobacz czy warto chodzić na saunę i jeśli tak to, jak z niej korzystać, by polepszyć kondycję organizmu.

Czy warto chodzić do sauny?

Chodzenie do sauny wiąże się z wieloma korzyściami dla organizmu. Jedna z najważniejszych jest odtruwanie organizm. Pocenie się to dokonała metoda detoksacji, a w saunie traci się  około pół litra potu. Pobyt w saunie poprawia również krążenie – tętno przyspiesza o ok. 30%, przez co wydolność układu krążenia jest większa, ciśnienie krwi się zmniejsza, a praca serca się normuje. Sauna to także doskonała metoda na odchudzania. Przyspiesza ona metabolizm ok. 20% i pozwala na spalanie kalorii. Specjaliści podają, że 20 minut w saunie to 500 kalorii miejsc. Obfite pocenie się sprawia także, że poprawie ulega ukrwienie skóry. Dzięki temu pozbywa się ona martwego naskórka, a co za tym idzie, wydaje się młodsza i jaśniejesz. Osoby regularnie korzystające z sauny cieszą się także lepszą odpornością. Hartowanie organizmu polega na zwiększaniu poziomu białych krwinek, przez co system immunologiczny działa sprawniej.

Jak często chodzić do sauny?

Aby odczuwać faktyczne korzyści z chodzenia do sauny, należy korzystać z niej średnio 2-3 razy w tygodniu.

Jaka saunę wybrać?

Na zabiegi można uczęszczać do sauny suchej tzw. fińskiej, morskiej lub parowej nazywanej też rzymską. W tej pierwszej temperatura wynosi od 85 stopni Celsjusza, a wilgotność w pomieszczeniu to ok. 10%. Sauna fińska przede wszystkim usuwa toksyny, które gromadzą się w ciele. Sauna morka posiada niższą temperaturę oscylująca w granicach 60-85 stopni Celsjusza i zwiększaną wilgotnością ok. 50%. Wilgotność ta wynika z tego, że sauna morska wyposażona jest w rozgrzany piec kamienny, który polewa się woda. Ten rodzaj sauny polecany jeszcze szczególnie tym osobom, które chcą oczyścić cerę lub zmagają się z problemem łojotoku. Temperatura w saunie parowej nie przekracza 50% Celsjusza, natomiast jej wilgotność jest bardzo duża wynosi nawet 100%. Ze względu na niską temperaturę, z łaźni rzymskiej można korzystać codziennie.

Jak korzystać z sauny?

Do sauny nie należy udawać się bezpośrednio po posiłku czy wypiciu alkoholu. Przez zażyciem kapiteli w saunie dobrze jest wypić co najmniej litr wody mineralne. Należy też pamiętać zmyciu makijażu i zdjęciu biżuterii, w przeciwnym razie można się poparzyć, przed wejście do sauny koniecznie trzeba skorzystać z natrysku. Zabieg w saunie warto podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to nagrzewanie i polega na siedzeniu na najniższej ławie. Trwa on ok. 10 minut. Następnie można przesiać się na wyższą lawę. Po wyjściu z sauny trzeba schłodzić ciało i przez kilka minut odpocząć. Zabieg w saunie nie powinien przekraczać 2 godzin.

Kto nie może korzystać z sauny?

Z korzystania z sauny powinny zrezygnować osoby chore na padaczkę, ze skłonnościami do krwawień, nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia, zmianami miażdżycowymi. Nie jest one tąż wskazana dla kobiet w ciąży, cukrzyków, osób z chorobami nowotworowymi, chorych na wątrobę, nerki, płuca czy o słabym wzroku.

 

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ