Wielu osobom urlop kojarzy się z wakacjami i plażą, jednak również zimą można wziąć w pracy wolne i cieszyć się urlopem. Dzieci w szkołach, a także studenci na studiach mają przerwę zimową, którą można wykorzystać na wyjazd – podobnie poświąteczne dni, kiedy kosztem zaledwie kilku dni urlopu można cieszyć się dwoma tygodniami wolnego aż do 6 stycznia. Sezon zimowy stwarza w istocie więcej możliwości wyjazdowych niż sezon letni.
A nawet jeśli nie chcemy wyjeżdżać i wolimy zostać w mieście, wcale nie oznacza to, że musimy siedzieć w domu! Ciekawi cię, jak aktywnie spędzić urlop? Poznaj nasze sposoby.
- Wyjazd na narty
To chyba najbardziej popularny sposób na aktywny urlop zimą. Wiele osób wyjeżdża za granicę, jednak także w Polsce można znaleźć kilka świetnych miejscówek. Jeżeli kupimy odpowiednie karnety na stok, możemy tak zaplanować wyjazd, by codziennie jeździć na nartach pięć, a nawet osiem godzin! To porządna dawka ruchu, zwłaszcza dla ludzi, którzy nie uprawiają sportu na co dzień – jeśli planujemy taki ekstremalny wyjazd sportowy, warto przygotować się do niego kondycyjnie przed urlopem.
Wyjazd na narty to okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi i z rodziną. Niektórzy wolą jeździć samodzielnie, a nie w grupie, jednak wspólne poranki i wieczory w hotelu, a także przerwy na stoku mogą zintegrować także samotników. Sprzęt narciarski można wypożyczać, jednak jeśli rokrocznie wyjeżdżamy na stok, warto zainwestować we własny. Kupując przed wyjazdem sprzęt narciarski we Wrocławiu – czy gdziekolwiek indziej – pamiętajmy o kasku, który, choć dla dorosłych nieobowiązkowy, może nam uratować zdrowie i życie.
- Łyżwy
Jeśli zdecydujemy się zostać w mieście, warto rozejrzeć się za lodowiskami w naszej okolicy. Wiele ośrodków sportu uruchamia zimą lodowiska, na które można wejść za niewielką opłatą. Kupno karnetu pozwala zaoszczędzić kolejne pieniądze i w praktyce okazuje się, że jazda na łyżwach jest niemal darmowa – o ile oczywiście posiadamy własne łyżwy. Choć przy lodowiskach działają wypożyczalnie, to każdy amator łyżwiarstwa prędzej czy później zdecyduje się na własną parę butów – będą wygodniejsze i lepiej dopasowane niż te pożyczone.
Ponadto przy wielu lodowiskach działają szkółki łyżwiarskie i hokejowe. Można umówić się na sesję indywidualną z trenerem lub skorzystać z treningów grupowych. Wiadomo, że więcej nauczymy się w opcji jeden na jeden, ale w dużej grupie również możemy podszkolić nasze umiejętności, a przy okazji poznać nowych przyjaciół. Z kolei hokej na lodzie (którego poza sezonem można uprawiać jeżdżąc na specjalnych rolkach) to nieco brutalny, ale niezwykle emocjonujący sport, którego warto spróbować, jeśli lubimy szybką, dynamiczną jazdę na łyżwach.
- Narty biegowe
W wielu polskich miastach wytyczane są trasy do narciarstwa biegowego. Już nie tylko w górach, ale również na Mazowszu czy nawet na Pomorzu można wypożyczyć narty biegowe i wybrać się na spacer po okolicy. Warunkiem koniecznym jest oczywiście śnieg, którego w ostatnich latach mamy coraz mniej, jednak nie zmienia to faktu, że jeśli tylko nadarzy się okazja, warto spróbować pobiegać na nartach.