Zioła pomocne w leczeniu żylaków

Żylaki nóg są jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej – choroby wynikającej z zastoju krwi w żyłach. Stanowią one nie tylko problem estetyczny. Nieleczone mogą prowadzić do powikłań takich jak zmiany zapalne żył, owrzodzenia oraz zmiany zakrzepowe. W leczeniu żylaków pomocne mogą być napary i kosmetyki z zawartością ziół działających przeciwzapalnie i wzmacniająco na żyły.

  1. Arnika górska (Arnica montana)

Arnika górska jest rośliną powszechnie wykorzystywaną zarówno w farmaceutyce, jak i kosmetyce. Posiada szereg właściwości zdrowotnych, do których zaliczają się działanie przeciwbólowe, przyspieszające gojenie, zmniejszające obrzęk oraz redukujące stany zapalne. Koszyczki kwiatowe arnica montana są bogate w olejki eteryczne, garbniki, fitosterole, flawonoidy, kwasy organiczne oraz karotenoidy. Zdolność do leczenia żylaków wynika z faktu, że arnika ma pozytywny wpływ na krążenie. Obkurcza żyły, jednocześnie nie ograniczając przepływu krwi. Wcieranie w nogi maści arnikowej obniża ciśnienie krwi w nogach oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Sprawia ona również, że pajączki stają się mniej widoczne.

  1. Borówka czarna (Vaccinium myrtillus)

Czarna borówka, zwana powszechnie jagodą, jest nie tylko pysznym owocem, ale również lekiem na różnego rodzaju dolegliwości – nieżyt żołądka, nudności, niestrawność, łagodzi schorzenia siatkówki, a także infekcje i stany zapalne układu oddechowego. Nie bez powodu uważa się ją za jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Jej jagody są bogate w kwasy organiczne, flawonoidy, witaminy B i C, karotenoidy, pektyny. Zawiera ona ponadto silne antyoksydanty zwane antocyjanami, które usprawniają mikrokrążenie, chronią ściany naczyń krwionośnych, zwiększają ich wytrzymałość, działają przeciwzapalnie oraz przeciwzakrzepowo. Borówkę czarną można stosować w postaci naparu z suszonych owoców.

  1. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Dziurawiec zwyczajny, znany także pod nazwą ziela świętojańskiego, ma liczne właściwości prozdrowotne – łagodzi problemy z trawieniem, jest pomocny w terapii depresji i stanów depresyjnych, wykazuje korzystne działanie w leczeniu migrenowych bóli głowy, a także zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą. Zawdzięcza je między innymi flawonoidom, rutynie, kwercetynie, hyperforynie, garbnikom, kwasom organicznym, żywicom, olejkom eterycznym oraz witaminom A i C. Picie naparu z dziurawca zmniejsza stany zapalne, wspomaga krążenie krwi oraz wzmacnia żyły. Dziurawiec można także stosować zewnętrznie w postaci żelu, oleju lub nalewki, ponieważ zmniejsza on obrzęk oraz widoczność żylaków.

  1. Nostrzyk lekarski (Melilotus officinalis)

Suszone ziele nostrzyka lekarskiego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Zawiera on flawonoidy, kumarynę, alantoinę, garbniki oraz melilotynę, które działają przeciwzapalnie, rozkurczowo na naczynia krwionośne oraz usprawniają krążenie krwi i limfy. Nostrzyk może być stosowany w leczeniu żylaków i zakrzepowego zapalenia żył, ale również przy hemoroidach, zapaleniu naczyń chłonnych, owrzodzeniach lub czyrakach. Ma właściwości uspokajające, przyspiesza gojenie się ran, a także zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Trzeba jednak zachować rozsądek i ostrożność podczas picia naparu z tego cennego zioła – przyjęcie zbyt dużej dawki może doprowadzić do krwawienia wewnętrznego, a także uszkodzenia nerek i wątroby. Nie powinny stosować go m.in. osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ