Charakterystyka polskich torów wyścigowych

W Polsce największy tor wyścigowy zlokalizowany jest w Poznaniu. Odbywają się na nim m.in. Wyścigowy Puchar Polski i Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Na Torze Poznań jeździli m.in. Robert Kubica, Michael Schumacher czy Lewis Hamilton.

Jazda po torze wyścigowym wyzwala niesamowite dawki adrenaliny. Wysoka prędkość, ciasne zakręty i długa prosta to, to, czego szuka każdy kierowca. Przejażdżka po torze wyścigowym to nie tylko rozrywka, ale także okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, które mogą przydać się w ekstremalnych sytuacjach na drogach.

Tory wyścigowe w Polsce

W Polsce istnieje wiele torów wyścigowych, największe z nich to m.in.:

  • Tor Poznań,
  • Tor Borsk,
  • Tor Motopark Ułęż,
  • Tor Redeco Wrocław
  • Tor Nowe Miasto n. Pilicą,
  • Tor Jastrząb Radom,
  • Tor Kamień Śląski.

Dostęp do nich można uzyskać zarówno samodzielnie (co jest kosztowne i nieco bardziej skomplikowane), jak i przez specjalne serwisy np. go-racing, które oferują jazdy indywidualne w przystępnych cenach wraz z wypożyczeniem auta. Każdy tor ze względu na swoją charakterystykę, jak i typ dostępu (w zależności czy chcemy przeprowadzić event grupowy, w gronie przyjaciół, czy indywidualny) różni się ceną. Koszta najmu zaczynają się już od kilkuset złotych.

Tor Poznań

Tor w Poznaniu jest największym torem w Polsce. Charakteryzuje się nawierzchnią asfaltową. Jego długość to niecałe 4090 m, zaś szerokość to 12 m. Ma 14 zakrętów, 5 lewych i 9 prawych. Jego największa prosta liczy 560 m. Przeprowadzany na nim jest Wyścigowy Puchar Polski i Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.

Tor Borsk

Tor Borsk umiejscowiony jest niedaleko Trójmiasta. Ma nawierzchnię betonową o długości 2300 m i szerokości 30 m. Jest bardzo trudny technicznie do pokonania. Posiada wiele szykan i ostrych zakrętów.

Tor Motopark Ułęż

Motopark w Ułężu powstał z wcześniej umiejscowionego tam lotniska. Jego nawierzchnia jest asfaltowa, o długości 2,5 kilometra i szerokości 30 m. Dojazd do niego jest bardzo prosty, ponieważ położony jest na trasie Warszawa – Lublin.

Tor Redeco Wrocław

Tor Redeco Wrocław powstał, by szkolić kierowców pod względem techniki jazdy i radzenia sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Możemy znaleźć na nim wiele rodzajów nawierzchni m.in. beton, szuter, płyty poślizgowe, asfalt i kostkę bazaltową. Jego długość to 4100 m.

Tor Nowe Miasto n. Pilicą

Tor Nowe Miasto powstał na płycie lotniska z lat 50. Charakteryzuje się nawierzchnią z płyt betonowych o długości 2400 m. W 2011 roku odbywały się na nim eliminacje do zawodów Classic Auto Track Day.

Tor Jastrząb Radom

Powierzchnia Toru Jastrząb to 21 ha. Jego nawierzchnia zrobiona jest z asfaltu (liczy 2,5 km). Tor umożliwia jazdę po zmroku, dzięki nowoczesnemu oświetleniu obiektu.

Tor Kamień Śląski

Motopark Kamień Śląski jest jednym z najnowszych obiektów w Polsce. Poza asfaltową trasą mieści się tam tor off-road, dirft arena oraz plac manewrowy. Jego łączna długość wynosi ponad 6 km.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ