Fotowoltaika dla firm

Przejście na odnawialne źródła energii, a przez to całkowite lub częściowe uniezależnienie się firmy od energii pobieranej z sieci, to dwojaka korzyść: po pierwsze to oszczędność dla firmowego budżetu, po drugie zaś ukłon w stronę środowiska naturalnego. Panele słoneczne dla firm zyskują więc na popularności – o szczegóły związane z programami dofinansowującymi zapytaliśmy eksperta z brewa.pl.

Fotowoltaika dla firm: jak uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?

Już od przeszło 6 lat mamy do czynienia z programami unijnymi i krajowymi, skierowanymi zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Programy te mają na celu zredukowanie emisji CO2 oraz rozwój polskich przedsiębiorstw w zakresie m.in. innowacji. Przykładem jest wciąż działający w 2020 r program BOCIAN, czyli fotowoltaika dla biznesu. Panele fotowoltaiczne dla firm nabywane są z udziałem pożyczek, maksymalnie sięgających 4 mln zł, które spłacane są na korzystnych dla przedsiębiorców warunkach. Innym programem, działającym na podobnych zasadach, lecz skierowanym do małych i średnich przedsiębiorstw jest PolSEFF2, czyli fotowoltaika dla firm (www.brewa.pl) na zasadzie preferencyjnych kredytów oraz wsparcia technicznego.

Panele fotowoltaiczne dla firm: jakie są dopłaty do fotowoltaiki?

Zarówno wyżej wymienione programy wsparcia dla OZE w biznesie, jak i Regionalne Programy Operacyjne, inne dla każdego z województw, nie podają sztywnej sumy pieniędzy na ten cel. Dotacje na instalacje fotowoltaiczne dla firm mają raczej charakter procentowy i są naliczane w zależności od wielkości kredytu, np. dla programu BOCIAN do 85% wartości kredytu, dla PolSEFF2 do 15% itd. Fotowoltaika dla firm z programów regionalnych została szczegółowo opisana na stronach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

solar

Fotowoltaika dla firm: czy panele słoneczne opłacają się przedsiębiorcom?

W brewa.pl staramy się pokazać szeroką perspektywę inwestycji w odnawialne źródła energii. Zwykle oczekiwania skierowane są na aspekt ekonomiczny, a zatem analizuje się poziom dofinansowania i wsparcie dla przedsiębiorców z programów krajowych oraz unijnych. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że poziom pomocy, czyli fotowoltaika dla biznesu, jest stosunkowo niewielki.

My jednak staramy się myśleć progresywnie. Ideą inwestycji w OZE w dalekiej perspektywie, czyli po zwrocie tej inwestycji, jest oczywiście oszczędność, jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na niezależność energetyczną i stabilność w tym zakresie dla polskich przedsiębiorstw. Wielu nie zadaje sobie sprawy, że panele fotowoltaiczne dla firm to szansa na wysoką efektywność energetyczną i niezależność, w obliczu nadchodzących wielkimi krokami zmian w polityce energetycznej Unii Europejskiej. Wzrost cen według wielu analityków jest nieunikniony (brewa.pl przypomina, że od roku 2010 koszt MWh energii dla przemysłu wzrósł o około 40%). Instalacje fotowoltaiczne dla firm to spora szansa na uniezależnienie się od cen regulowanych przez dostawców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ