Sterowanie temperaturą w kotle stanowiącym podstawę systemu centralnego ogrzewania w większości przypadku opiera się dziś na specjalnych czujnikach i regulatorach temperatury. Czujniki mierzą temperaturę wody, która krąży w zamkniętym systemie grzewczym, a regulatory pozwalają na ustalenie jej żądanej wartości – ustalenie, do jakiej temperatury woda ma być podgrzewania. Cały proces jest wysoce zautomatyzowany i opiera się albo na ręcznym ustawieniu żądanej temperatury, albo na zaprogramowaniu automatycznej zmiany temperatury w stosunku do zmieniających się warunków pogodowych lub spadku temperatury wewnątrz domu.
Domowy regulator temperatury
To kategoria urządzeń zintegrowanych z kotłem grzewczym, przeznaczonych do sterowania temperaturą wewnątrz kotła. Regulator temperatury pozwala określić, do którego momentu kocioł ma podgrzewać wodę krążącą w systemie grzewczym i kiedy proces podgrzewania wody ma się zakończyć. Zastosowanie tego typu sprzętu zwalnia z konieczności ciągłego monitorowania temperatury na kotle – nowoczesne kotły zgodnie z odczytem z regulatora temperatury samodzielnie dozują paliwo i albo zużywają go więcej, by podgrzać wodę krążącą w systemie, albo zużywają go mniej, gdy temperatura wody osiągnęła już żądaną wartość. Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa stosowanego jako źródło opału do kotła i przy okazji użytkownik ma możliwość ustalenia stałej temperatury, jaka ma panować we wnętrzu jego domu.
Przemysłowe regulatory temperatury
Zaawansowane technicznie, mikroprocesorowe regulatory znajdują szereg zastosowań w wielu branżach współczesnego przemysłu. Urządzenia tego typu wykorzystuje się w wielu procesach technologicznych, w których zachodzi konieczność stałego kontrolowania wartości temperatury. Warto przy tym pamiętać, że regulator temperatury nigdy nie jest stosowany samodzielnie. Jego nieodłącznym elementem są specjalistyczne czujniki temperatury, które na bieżąco monitorują wartości temperatur w określonych punktach linii technologicznej. Wiele mikroprocesorowych regulatorów przeznaczonych do zastosowań przemysłowych wyposażonych jest również w specjalne mechanizmy alarmowe, które informują o przekroczeniu zaprogramowanych wartości temperatury, co pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad przebiegiem wybranego procesu technologicznego.
Elektroniczne urządzenia przeznaczone do sterowania temperaturą spotyka się w wielu obszarach naszego życia. Tego typu urządzenia stosowane są m.in. w piekarnikach elektrycznych i systemach centralnego ogrzewania opartych na kotłach nowej generacji, ale najszersze ich zastosowanie związane jest z przemysłem, w tym przemysłem przetwórstwa tworzyw sztucznych czy gumy.