Każdy, kto posiada pewien kapitał, chce czerpać z niego możliwie duże zyski. Aby nie ograniczać się do najprostszych i najpewniejszych możliwości inwestowania pieniędzy, takich jak lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, warto zainteresować się zagadnieniem inwestycji na giełdzie.

Giełda papierów wartościowych to miejsce, w którym notowane są spółki, będące tzw. spółkami akcyjnymi. Każda z tych spółek emituje określoną liczbę akcji, w określonej cenie. Następnie rynek finansowy, czyli wszyscy handlujący akcjami na giełdzie, wpływają na wartość akcji, mogą nimi handlować i dzięki temu osiągać zyski.

Jak zacząć inwestowanie na giełdzie?

Najlepiej zacząć od wizyty w domu maklerskim. Nie musimy oczywiście nigdzie się wybierać. Większość banków prowadzi domy maklerskie, do których uzyskamy dostęp przez sieć, za pośrednictwem interfejsu naszego konta bankowego. W tym miejscu musimy założyć nasz rachunek na koncie maklerskim, co najczęściej również odbędzie się bez wychodzenia z domu.

Następnym krokiem będzie przelanie na ten rachunek odpowiedniej kwoty (takiej, którą chcielibyśmy przeznaczyć na inwestycje). Następnie będziemy mogli wybrać spółki, w których akcje chcemy zainwestować. Musimy wyznaczyć cenę, za jaką jesteśmy w stanie kupić wybrane przez nas akcje i poczekać, aż ktoś po drugiej stronie, kto posiada akcje, będzie chciał je nam w tej cenie sprzedać. Operujemy wartościami oscylującymi w okolicach kursów akcji, które można oglądać na bieżąco w notowaniach akcji spółek giełdowych.

Jak inwestować mądrze?

Aby wiedzieć, w co zainwestować, warto zapoznać się z różnymi strategiami inwestowania, określić swój styl inwestowania i być go pewnym (konsekwentnie trzymać się swoich pomysłów – co nie znaczy konsekwentnie trzymać się konkretnych akcji!). Warto przede wszystkim interesować się rynkiem, czytać branżową prasę, dostępną również w internecie, jak i obserwować informacje dotyczące spółek, w które zdecydujemy się zainwestować.

Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli inwestować bezpiecznie, w sposób konserwatywny, czy też podejmiemy większe ryzyko inwestycyjne, ważne jest to, aby zachować konsekwencję, ale i zdrowy rozsądek. Początkujący mogą skupić się na inwestycjach bezpieczniejszych lub budować portfel zrównoważony, gdzie „pewne” akcje będą przeplatały się z tym, które niosą za sobą większe ryzyko.

Inwestowanie na giełdzie to wbrew obiegowej opinii nic trudnego, nie jest to z pewnością czarna magia i każdy, kto choć trochę zainteresuje się tematem jest w stanie czerpać z tego zysk, a nawet przyjemność z rozsądnie podejmowanych decyzji, które w konsekwencji przynoszą zyski.

Budowa portfela inwestycyjnego

Niezależnie od strategii, czy stylu inwestowania, powinniśmy zbudować swój własny portfel inwestycyjny. Ważne jest to, żeby nie polegać jedynie na pojedynczym źródle przychodów, lecz dywersyfikować jego źródła. Dzięki temu unikniemy najbardziej nieprzyjemnych sytuacji. Gdy jakaś firma zacznie sobie radzić wyjątkowo słabo, będziemy nadal w stanie czerpać zyski z innych spółek.

http://www.echos.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ