Dróg kupna fajnego i udanego używanego samochodu jest bardzo wiele. Statystyki prowadzone przez GUS i Eurostat pokazują dobitnie, że rynek samochodów używanych dominuje w Polsce. Wynika to głównie z faktu, że na tle europejskim wciąż jesteśmy stosunkowo biednym społeczeństwem. Wraz ze wzrostem PKB per capita obserwuje się coraz częstsze wybieranie pojazdów prosto z salonu. Na ten swoisty awans, na miarę krajów Europy Zachodniej należy jeszcze chwilę poczekać. Rynek samochodów używanych w Polsce również cechuje się swoistym folklorem. Giełdy samochodowe, mnogość komisów oraz opinie o handlarzach tworzą kolorowy krajobraz handlu samochodami używanymi w Polsce.

Sposób na kupno naprawdę udanego samochodu

Każdy ma swoje własne spojrzenie na kwestię, jak kupić używany samochód i jaki sposób jest najlepszy. Bezapelacyjnie króluje w Polsce polowanie na okazje. Za życiowy sukces uważa się kupienie pięknego, zachodniego samochodu z niskim przebiegiem, podsumowując: „Niemiec płakał, jak sprzedawał”. Mentalność i zachowania konsumenckie przyczyniają się do kreowania pewnych patologii w obrębie handlu samochodami używanymi.

Myśląc o aucie używanym, na ogół rozważamy kilka możliwości:

1) Kupno od osoby prywatnej

Dla wielu kupujących jest to najbardziej pewna droga zakupu używanego samochodu. Wynika to z powszechnie panującej opinii na temat handlarzy (patrz niżej!) i nieuczciwych praktyk rynkowych. Zakup używanego samochodu z kompletną książką serwisową i prawdziwą historią pojazdu jest główną przesłanką dla decydujących się na bezpośrednią transakcję kupna samochodu. Warunki negocjacji ceny są również korzystne: właścicielowi głównie zależy na sprzedaży samochodu, co ułatwia ustalenie optymalnej ceny samochodu. Plusem kontaktu z właścicielem jest możliwość zapoznania się z całą historią auta oraz rodzajem jego użytkowania.

2) Komis albo giełda

Dlaczego powszechnie w świadomości społecznej funkcjonuje wizerunek handlarzy, jako oszustów, naciągaczy, złomiarzy – słowem „typowych Mirków”? Przyczyną tego sam rynek. Konsumenci oczekują świetnego samochodu za jak najniższą cenę. To powoduje, iż fałszowanie przebiegu (przekręcanie licznika), stosowanie ton gładzi szpachlowej, mycie silników i doskonała kosmetyka są wspólnym mianownikiem większości aut obecnych w komisach samochodowych. Owocem tego wszystkiego są oszustwa, zatajanie kolizji i generalny żal kupujących. Już pomijając fakt, iż oni sami kochają kupować okazyjnie…

3) Sprowadzanie zza granicy

Popularną praktyką wśród prywatnych właścicieli jest samodzielne wyruszanie „na łowy” do niemieckich, belgijskich albo francuskich komisów samochodowych. Tabuny polskich kierowców pędzących do „Reichu” w celu kupna używanego auta są już krajobrazem typowym. Trzeba się jednak trochę znać, aby wiedzieć jak kupić używany samochód za granicą i jakie są kroki formalne niezbędne do przejścia.

4) Kupno używanego pojazdu w salonie

Ta formuła stale się popularyzuje w Polsce. Salony dostrzegają potencjał rynku wtórnego i oferują klientom często samochody oddawane w rozliczeniu albo z flot poleasingowych. Jednym z plusów tego rozwiązania jest częste otrzymywanie gwarancji producenta na używany samochód!

http://www.automastershow.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ