Badminton to sport dla każdego! Najbardziej znany jako sport typowo rekreacyjny, uprawiany na świeżym powietrzu z całą rodziną. Jednak z roku na rok coraz to więcej osób, zarówno tych starszych jak i młodszych, zaczyna interesować się tym sportem bardziej na poważnie tj. profesjonalnie. Od czego należy zacząć przygodę z badmintonem, oczywiście od wyboru odpowiedniej rakiety!

Badminton to niezwykle rozwojowy sport, angażujący do pracy wszystkie partie mięśni. Dlatego coraz więcej osób zaczyna go doceniać i zgłębiać jego tajniki. W związku z tym, że jest to sport rakietowy nie będziemy mogli się obejść bez odpowiednio dobranej rakiety. Jak ją wybrać? Czym się kierować? Na co zwrócić największą uwagę? Na te właśnie pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć. 

Jaką rakietę wybrać? 

Dla tych z Was, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem najlepsze będą rakiety do badmintona o średniej elastyczności. Niestety dopiero z czasem będziecie w stanie ustalić i wybrać model ukierunkowany na rodzaju gry, który najbardziej będzie Wam odpowiadał.

Wyróżniamy dwa rodzaje stylu gry: defensywny i ofensywny. Styl gry defensywny polega na stosowaniu głównie zagrań typu „clear”, polegających na przesunięciu zawodnika na tylną część boiska. Zagranie takie stwarza nam świetną możliwość do zakończenia akcji i zdobycia punku, skracając uderzenie tak aby lotka spadła blisko siatki. Idealną rakietą do tego typu gry będą modele o dużej sprężystości shaftu oraz balansie znajdującym się bliżej rączki rakiety. Takie parametry idealnie sprawdzą się podczas obrony. Ofensywny styl gry polega natomiast na mocnych uderzeniach lotki, która leci z dużą szybkością w pusty obszar boiska, czyli tak zwany „smecz” lub mocnych płaskich uderzeniach lotki. Najlepiej do tego typu gry sprawdzą się rakiety o sztywnym shafcie i balansie na głowicę rakiety. 

Ważną kwestią przy wyborze odpowiedniej rakiety jest jej waga. Mówimy tu o przedziale między 75 do 95 gram, niby tak niewiele a znacząco wpływa na charakterystykę rakiety. Lekkimi łatwo się manewruje, niestety siła uderzenia nie jest zbyt mocna, uniwersalne są idealne dla początkujących natomiast ciężkie rewelacyjnie sprawdzają się w ataku. 

Kolejną kwestią jest balans rakiety, czyli inaczej punk wyważenia. Jeśli umieszczony jest on bliżej głowicy, siła uderzenia lotki jest mocniejsza. Jeśli znajduje się bliżej rączki łatwiej jest kontrolować uderzenia. Dla zachowani kompromisu najlepiej jest wybrać rakietę uniwersalną. 

Nie można zapominać również o elastyczności rakiety im bardziej elastyczna, tym silniejsze uderzenie ale mniej precyzyjne. Rakiety sztywne natomiast zapewniają nam dokładne uderzenie ale przy większym wysiłku w nie włożonym. 

Reasumując, najważniejsze przy wyborze rakiety do badmintona jest zwrócenie szczególnej uwagi na:

– wagę, czyli z jakiego materiału została wykonana;

– balans, inaczej środek ciężkości rakiety;

– elastyczność rakiety;

– wielkość rączki, zapewniającej nam dobre i stabilne ułożenie jej w dłoni. 

Źródło zdjęć: © victor-polska.pl

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ