Samochód w naszym kraju w dalszym ciągu nie jest tylko środkiem transportu. To również przedmiot, którym warto się pochwalić, który może świadczyć w opinii wielu o ich statusie społecznym. Sprowadzamy samochody zza granicy, kupujemy nowe i używane. Warto wspomnieć, że często samochód staje się największym skarbem swojego właściciela. Mycie, woskowanie, upiększanie, tuningowanie – to codzienność niejednego kierowcy. Jednak w tym całym szale nie dbamy o to co jest najważniejsze – o bezpieczeństwo, które mogą zapewnić tak niepozorne opony.

Jak najtaniej.

Warto zauważyć, że dla przeważającej grupy właścicieli pojazdów zakup nowych opon to zło konieczne. Wiadomo, że nikt nie chce tak naprawdę wydawać sporych sum obciążających budżet domowy na nowe opony. To nic, że jest to jedyna część samochodu, która ma połączenie z podłożem. To nic, że od jej jakości zależy nie tylko komfort jazdy, ale bezpieczeństwo, zarówno kierującego jak i pozostałych uczestników ruchu. Szukamy opon jak najtańszych. Dobrze jeśli szukanie tanich opon zaczyna się od sprawdzenia cen w sklepach internetowych takich jak części-samochodowe-online.pl, gdzie tanio nie znaczy wcale opon gorszej jakości. Spora część właścicieli pojazdów szukając taniego rozwiązania do problemu zakupu opon kieruje swoje kroki do osób i firm, które oferują używane opony, często niewiadomego pochodzenia. To jest niedopuszczalne patrząc pod względem poziomu bezpieczeństwa jakie mają zapewnić. Przecież nikt nie może zapewnić, że opony te nie pochodzą z samochodu, który brał udział w zdarzeniu drogowym, w którym konstrukcja wewnętrzna nie uległa uszkodzeniu. Taka osłabiona opona będzie stanowić bombę z opóźnionym zapłonem. Nikt nie wie, kiedy i w jakich warunkach ulegnie uszkodzeniu. Może to być przy wolej jeździe, może być też, że wybuchnie w trakcie szybkiej jazdy po autostradzie. Kierowcy, którzy decydują się na taki zakup, tłumaczą się, że jeżdżą bardzo powoli, głównie po miejskich drogach, a liczba kilometrów jakie pokonują rocznie, sprawia, że nie opłaca im się kupować opon nowych. Faktycznie koszt zakupu takich opon to zaledwie kilkadziesiąt złotych nawet za oponę pochodzącą od renomowanego producenta, ale czy bezpieczeństwo ma przegrać z finansami? Właśnie dla takich osób alternatywę mogą stanowić opony całoroczne. To nie jest nowy produkt, a właściwie nowy pomysł, bo obecne opony wielosezonowe tylko z nazwy przypominają te, na które nasi ojcowie i dziadkowie zakładali w swoich samochodach przed rokiem 1990. Współczesne opony, które są przeznaczone do jazdy przez cały rok, wykonane są z nowoczesnych mieszanek gumy i tworzyw sztucznych, a specjalnie opracowane bieżniki pozwalają na bezpieczne poruszanie się po naszych drogach również w warunkach zimowych. Oczywiście nie należy sądzić, że opony całoroczne będą charakteryzowały się właściwościami takimi jak opony sezonowe. Opony te przeznaczone są właśnie dla osób, dla których naturalne środowisko to miejska asfaltowa dżungla.

Premium, medium, czy budżetowe?

Opony w sprzedaży są podzielone na klasy w zależności na ich właściwości oraz ceny. Najtańsze opony klasy budżetowe z założenia są przeznaczone dla tych, którzy jak to się często słyszy jeżdżą tylko w niedzielę do Kościoła. To opony, po których nie można oczekiwać, że będą ciche, że ich opory toczenia sprawią, że samochód będzie mniej palić, a droga hamowania, czy przyczepność będzie bardzo krótka. Na co zwrócić uwagę w przypadku zakupu takich opon? Na pewno, by to były opony pochodzące z renomowanych fabryk. To da przynajmniej pewność, ze opona jest wykonana zgodnie z normami, a jej zachowanie na drodze nie będzie zaskoczeniem dla kierowcy. Kupowanie opon no name to istna loteria. Są to opony bez żadnych gwarancji, które nie przeszły zazwyczaj testów. Polecane dla ryzykantów. Opony medium, to opony dobrej jakości, które tak naprawdę jeszcze kilka sezonów wcześniej mogłyby znaleźć się w wyższej klasie. Opony, które sprawdzą się w większości warunków atmosferycznych, a przede wszystkim spełniające normy bezpieczeństwa. O oponach klasy premium można powiedzieć wiele. To nowoczesne rozwiązania, które mają się przełożyć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, komfort jazdy, a także na zmniejszenie spalania samochodu. Ich wysoka cena jest wypadkową zarówno nakładów poniesionych przez fabrykę na badania, jak i promocji. Często można się spotkać z opinią, że opony premium warto kupować dwa sezony po premierze, wówczas ich cena będzie rzeczywiście adekwatna do ich właściwości.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ