Samochody sportowo-użytkowe, czyli potocznie nazywając SUV-y były pierwotnym konceptem motoryzacyjnym pochodzącym z Ameryki Północnej, gdzie „wszystko jest duże”, a koszty paliwa znacznie mniejsze. Krążowniki szos począwszy od flagowego modelu BMW X5 z roku 1999, stały się również cenionymi samochodami w Europie. Bezpośrednim atutem tej wersji nadwozia okazuje się wysoki komfort jazdy, pewność co do wyższego bezpieczeństwa, a także szansa na opuszczenie utwardzonych szlaków i względne wygodne przemieszczanie się po drogach gruntowych. Nieocenione są również SUV-y w zimie, gdy to napęd 4×4 okazuje się bezcennym dodatkiem podnoszącym bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.
Na co zwracać uwagę kupując SUV-y?
Wielu kierujących decydujących się na zakup samochodu sportowo-użytkowego musi się liczyć ze znaczną ceną tego rodzaju samochodów. Przyczyną jest głównie fakt, iż samochody z segmentu SUV zaprojektowane były dla grupy odbiorców Premium, co znacząco wpłynęło zarówno na koszty zakupu oraz eksploatacji tego rodzaju pojazdów. Patrząc na kwestię tego, jaki suv wybrać, to pragnąc oszczędzić pieniądze warto wybrać sprawdzone, używane produkcje.
W tym celu należy rozważyć opcje dotyczące wielkości samochodu, napędu (benzyna vs diesel) oraz kwestii zawieszenia. Na ogół SUV-y wyposażone są w wysokopojemnościowe jednostki napędowe, co przyczynia się do znacznego zużycia paliwa. W kontekście silników o dużej pojemności dobrą decyzją na pierwszy rzut oka wydawać się może zakup samochodu z silnikiem Diesla. Niestety, ale w przypadku używanych samochodów może to być poważną pułapką, gdyż tego typu silniki mają żywotność gwarantowaną na przebieg około 200 tysięcy kilometrów. Później można spodziewać się poważniejszych problemów związanych z turbosprężarką, co generować może niebotyczne koszty. We współczesnych Dieslach minusem okazuje się również kwestia obecności filtra cząstek stałych (DPF), który to w przypadku korzystania z samochodu użytkowanego w warunkach miejskich okazać się może kosztochłonny i awaryjny. Wiele osób zastanawiając się nad tym, jaki suv wybrać myśli nad produktami zza Oceanu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to rozsądne: popularność typu nadwozia oraz niższy koszt samochodów. Niestety, ale nie zadziała to w Polsce – koszt akcyzy w przypadku auta z silnikiem powyżej 2000cm3 wynosi 18,6% wartości rynkowej samochodu.
Co wybrać w rozsądnej cenie?
Jeśli nie zależy nam na kupnie nowego samochodu, to korzystną decyzją okazać się może zdecydowanie na samochód używany. Korzystnie w tej grupie wypadają sprawdzone samochody europejskich i azjatyckich producentów. Jednostki benzynowe są wyborem preferowanym w tej grupie, głównie z powodu znacznie większej trwałości przy dużych przebiegach. Trafione ze względów właściwości terenowych oraz trwałości są samochody produkcji japońskiej.
Patrząc na rozbudowanie rynku i wiele za i przeciw trzeba przyjąć, że to jaki suv wybrać jest kwestią wysoce zindywidualizowaną. Wybór powinien się opierać na kryterium ceny, oczekiwanych właściwościach terenowych oraz charakterystyce modelu.