Kapelusze

Kapelusze wracają do łask. Jeszcze nie tak dawno uważano, że kapelusze odeszły do lamusa i niemal nikt ich dziś nie używa. Obecnie natomiast, kapelusze przeżywają swoisty rozkwit popularności. Sięgają po nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni i to nie tylko ci, którzy na co dzień ubierają się w stylu eleganckim. Wbrew pozorom, kapelusz może świetnie pasować do stylizacji casualowych, nieformalnych spotkań towarzyskich oraz wyjść na miasto w gronie przyjaciół. Jeśli rozważasz możliwość zakupu swojego pierwszego w życiu kapelusza – z tego poradnika dowiesz się jakie rodzaje kapeluszy znajdziemy oraz w który z nich warto się zaopatrzyć.

Kapelusz na lato i zimę – oraz na cały rok

Główną funkcją praktyczną kapeluszy jest – ochranianie naszej głowy, a tym samym całego organizmu, przed wyziębieniem. Wbrew pozorom, kapelusz może sobie świetnie radzić z izolowaniem powierzchni naszej głowy przed czynnikami atmosferycznymi. Mowa przede wszystkim o chłodzie oraz wietrze.

Latem natomiast kapelusze chronią nasze głowy przed przegrzaniem. Świetnie sprawdzają się w tym kapelusze typu panama, wykonane z przewiewnych materiałów, w delikatnych, jasnych barwach. Wiele kapeluszy jest jednak uniwersalna – nadaje się do stosowania zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i wiosenno-letnim.

Najmodniejsze rodzaje kapeluszy

Kapelusze występują w wielu wersjach i fasonach, różniących się zarówno rozmiarem, proporcjami, obecnością dodatków oraz walorami estetycznymi.

Kapelusze nieformalne to tak zwane trilby. Mają rondo o niedużej powierzchni, które z tyłu jest lekko odwinięte. Dzięki temu trilby wyglądają zawadiacko, dodając nam „gangsterskiego” uroku. Po tego typu kapelusze sięgają najchętniej mężczyźni.

Kapelusze fedora mają nieco większe rondo oraz dużą główkę. Są uważane za kapelusze uniwersalne, pasujące zarówno do stylizacji eleganckich, jak i codziennych.

Kapelusze homburg to kolejne kapelusze nieformalne – idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie letnich stylizacji, krótkich spodenek, t-shirtów lub koszul z krótkim rękawem.

Kapelusze kanotier to kapelusze słomkowe o płaskiej główce oraz niewielkim rondzie. Często są ozdobione czarnym paskiem, który dodaje im szyku.

Kilka porad przed wyborem kapelusza

Przede wszystkim należy pamiętać, że kapelusz jest dopełnieniem stylizacji, a nie jej głównym elementem. Dlatego, kapelusz powinniśmy dobierać dopiero po skompletowaniu całego stroju, a nie na odwrót.

Wybrany przez nas kapelusz powinien być również dopasowany do naszych predyspozycji, w tym również – do rozmiaru naszego organizmu. Osoby szczupłe i niewysokie nie powinny nosić kapeluszy o zbyt dużych rondach; wówczas mogłyby wyglądać nieco „groteskowo”. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie kapelusz o niewysokiej główce oraz małym rondzie.

Uniwersalną zasadą w wyborze kapelusza jest dopasowanie jego ronda do rozmiaru ramion. Jak wskazują profesjonalni styliści – rondo kapelusza nie powinno przekraczać linii naszych ramion.

Ponadto, istotne jest, aby kapelusz był dopasowany do kształtu naszej twarzy. W najlepszej sytuacji są osoby o twarzach owalnych oraz okrągłych, do których każdy rodzaj kapelusza powinien pasować. Osobom o szerokiej szczęce oraz czole odradzamy noszenie kapeluszy o szerokim rondzie. Kapelusze o wysokiej główce sprawdzą się natomiast w przypadku osób o twarzy szpiczastej oraz prostokątnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ