Niebieskie jeansy

Oryginalne jeansy powstały jako spodnie robocze. Z upływem lat stały się jednak uniwersalnym rozwiązaniem, modnym w każdym sezonie. Wprawdzie zgodnie z zasadami savoir-vivre’u nie powinniśmy ich zakładać na oficjalne okazje, jednak poza tym nadają się niemal wszędzie.

Zalety jeansów

Jedną z podstawowych zalet tradycyjnych jeansowych spodni w kolorze niebieskim jest fakt, iż można je wykorzystać do stworzenia bardzo różnych kreacji. Jako że na rynku istnieją bardzo różne rodzaje fasonów, nietrudno dopasować jeansy do reszty stroju.

Choć tego rodzaju spodnie produkuje się w różnych kolorach i odcieniach, najbardziej uniwersalne są klasyczne niebieskie jeansy, które można nosić zarówno do koszuli i marynarki, jak i do sportowego t-shirtu.

Dodatkowym atutem tego materiału jest jego wytrzymałość. Choć nie są one dziś tak sztywne i mocne jak przed laty, gdy używali ich kowboje i robotnicy, to wciąż należą do najwytrzymalszych dostępnych na rynku.

Rodzaje krojów

Najbardziej klasyczne jeansy nazywają się po prostu classic, podobne do nich są te określane jako oryginal – niekiedy używa się tych nazw jako synonimów, choć są pewne różnice w krojach. Nie są ani za szerokie, ani za wąskie. To one są podstawą, do której odnosi się zazwyczaj opis wszystkich innych krojów.

Najczęściej różnica dotyczy nogawek. Mogą być bardzo obcisłe i ucięte tuż nad kostką (wówczas to ankle jeans), obcisłe za kostkę (skinny jeans, w Polsce nazywane rurkami), luźne (loose jeans ), bardzo szerokie na całej długości (baggy jeans) lub rozszerzające się ku dołowi (bootcut).

Kroje różnią się od siebie również pod względem dopasowania w biodrach i wysokości pasa. Mogą być bardzo obcisłe (hip-huggers), a pas może być obniżony (low waist jeans) lub podwyższony (high waisted). Istnieją też kombinacje, np. spodnie obcisłe w pasie i rozszerzające się ku dołowi (phat pants).

Najbardziej zbliżony do tradycyjnych spodni roboczych krój to carpenter jeans. Są luźne, mają więcej kieszeni i szlufek. Nadal doskonale sprawdzają się jako odzież robocza, nie są jednak zbyt eleganckie.

Na co trzeba uważać?

Jak już mogliście powyżej przeczytać jeansy nie nadają się na oficjalne uroczystości. Wprawdzie różnego rodzaju artyści na każdym kroku przekonują nas że jest inaczej, jednak nie każdy jest artystą i nie każdy powinien decydować się na taką ekstrawagancję.

Jednak niezwykłe sytuacje to nie wszystko na co powinno się uważać, jeżeli zamierza się wybrać jeansy. Okazuje się, że pułapką mogą być również buty. Uważa się, że odpowiednie dobranie butów do jeansów jest bardzo ważne, podczas gdy większość z nas zupełnie o tym nie myśli.

Podstawowe informacje, jakie powinniśmy posiadać, dotyczą zależności pomiędzy butami a krojem dolnej części nogawki. To właśnie tam but styka się ze spodniami i właśnie tam może pojawić się problem. Tymczasem najważniejsza jest równowaga. W przypadku spodni o wąskiej nogawce wypada ograniczyć się do nieco lżejszego kroju butów, na cieńszej podeszwie. Ciężkie i masywne można zakładać raczej do jeansów o szerokiej nogawce.

Pamiętajmy też, że nawet dobrze dobrane do okazji jeansy nie zwalniają nas z posiadania reszty garderoby dostosowanej do danej okazji.

Zakupowi jeansów towarzyszą często dyskusje na temat tego czy powinno się kupować markowe spodnie, czy też raczej wszystkie są do siebie na tyle podobne, że nie warto przepłacać. Okazuje się jednak, że za markowe spodnie to coś więcej niże tylko metka ze znanym logo. Materiały – choć podobne – wcale nie są takie same. Na dodatek liczy się precyzja wykroju i szycia. Wszystko to wpływa zarówno na jakość spodni, jak i na ich wygląd. W tym przypadku marka jest po prostu rodzajem dodatkowej gwarancji jakości.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ