Opony całoroczne – jakie niosą korzyści

Opony wielosezonowe nie są w Polsce bardzo popularne, ale systematycznie rośnie liczba przekonanych do nich kierowców. A szkoda, bo opony tego typu, jeżeli tylko będą odpowiedniej jakości (np. opony całoroczne Pirelli) mogą zagwarantować spore oszczędności i poprawę komfortu eksploatacji samochodu. Przedstawiamy szereg korzyści płynących z zakupu takiego ogumienia.

Dobre opony (np. opony całoroczne Pirelli) pozwalają na oszczędność

Przede wszystkim największą korzyścią płynącą z zakupu ogumienia wielosezonowego jest oszczędność finansowa. To proste: zamiast kupować dwóch kompletów opon, kupujemy jeden. Jeżeli tylko postawimy na dobrej jakości ogumienie (np. opony całoroczne Pirelli), powinno ono wystarczyć nam na ok. 5 lat użytkowania – czyli na tyle, co ile typowo zmieniamy opony letnie i zimowe.

Co więcej, oszczędzamy nie tylko na samych oponach, ale też na ich sezonowej wymianie – do której bylibyśmy zmuszeni dwa razy w roku, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Ponadto, nie  ponosimy także kosztów ich ewentualnego przechowywania oraz wyważania.

Bezpieczna jazda między sezonami

Największym mankamentem opon sezonowych jest to, że sprawdzają się tylko w konkretnych warunkach pogodowych i atmosferycznych. Np. opony letnie świetnie sprawdzą się przy wyższych temperaturach, ale gdy kierowcę nagle zaskoczy zima lub przymrozek – tego typu ogumienie nie będzie już dostatecznie bezpieczne.

Opony wielosezonowe (np. opony całoroczne Pirelli) zabezpieczają przed taką ewentualnością. Niestraszne będą kierowcy nagłe zmiany pogody, bowiem – z założenia – tego typu ogumienie sprawdza się dokładnie podczas każdych warunków pogodowych. Jest to bardzo duży atut, dzięki któremu prowadzenie pojazdu będzie bezpieczne przez cały ok.

Opona zimowa dostosowana do jazdy letniej

W rzeczywistości opony całoroczne to opony zimowe, dostosowane jednak do jazdy w okresie letnim. Co za tym idzie – opona całoroczna jest w rzeczywistości oponą zimową (i spełnia jej wymagania), a dzięki jej konstrukcji i odpowiedniej mieszance gumy jest w stanie również obsługiwać pojazd w okresie letnim.

Co za tym idzie, na oponach całorocznych możliwa jest także jazda za granicę, gdzie przepisy wymagają założenia ogumienia zimowego w pewnym okresach. Nie trzeba martwić się, że opony wielosezonowe będą nieodpowiednie na trasy zagraniczne.

Wysoka przyczepność w każdych warunkach

Można spotkać się z opiniami, jakoby opony całoroczne, skoro są „do wszystkiego”, były tak naprawdę „do niczego”. To nieprawda: opony całoroczne radzą sobie zarówno w warunkach silnego deszczu (chroniąc przed aquaplaningiem), jak i podczas silnych opadów śniegu.

I owszem, oczywiście wyspecjalizowane opony sezonowe z całą pewnością będą radziły sobie lepiej w warunkach skrajnych czy ekstremalnych. Jednakże opony wielosezonowe nie mają wcale znacznie gorszych osiągów od „sezonówek”, choć – co oczywiste – trzeba mieć świadomość, że w jakimś stopniu będą im ustępowały.

O czym warto pamiętać?

Należy tylko pamiętać, że zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa możliwe będzie przy zakupie opon lepszej jakości (np. opony całoroczne Pirelli): nie warto kupować opon tanich, które nie będą cechowały się odpowiednimi właściwościami i przyczepnością.

Wybór wielosezonówek będzie to doskonałym wybór szczególnie dla kierowców, którzy rocznie pokonują umiarkowaną ilość kilometrów i poruszają się głównie po mieście – choć oczywiście dalsze jazdy w żaden sposób nie są odradzane (jednak poleca się zachowanie większej ostrożności w trudnych warunkach).

Opony całoroczne? Wiele korzyści!

Kupując opony wielosezonowe dobrej jakości (chociażby opony całoroczne Pirelli) nie tylko oszczędzasz na eksploatacji samochodu, ale przygotowujesz się również na trudne warunki między sezonem letnim czy zimowych. Warto rozważyć zakup takich opon, szczególnie przez kierowców poruszających się głównie w warunkach miejskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ