Auta zza Oceanu uchodzą za egzemplarze niezawodne, nietuzinkowe oraz cieszące się bardzo dobrym wyposażeniem. Szczególnie zachęcające dla potencjalnych kupujących okazuje się fakt, iż w USA koszty samochodów są o wiele mniejsze, niż ma to miejsce w Europie i to nawet produkcji ze Starego Kontynentu. Szczególną dysproporcję można zaobserwować dla samochodów droższych, o większej pojemności silnika. W przypadku aut kosztujących w kraju około 30-50 tysięcy PLN zabieg sprowadzania samochodu ze Stanów Zjednoczonych nie jest opłacalny. Same de facto samochody amerykańskie są często interesującymi produktami, świetnie kontrastującymi z europejskim stylem i podejściem do motoryzacji.

Jak kupić taki samochód?

Drogi są dwie. Można samodzielnie udać się do USA, co wiąże się jednak z koniecznością uzyskania wizy oraz kosztami wyjazdu do Stanów. O wiele wygodniejszą opcją jest skorzystanie z pomocy pośredników, którzy zawodowo zajmują się sprowadzaniem aut z USA. Koszt takiego pośrednictwa sięga na ogół kilkuset dolarów i gwarantuje dostarczenie pojazdu pod wskazany przez nas adres. Jeśli pragniemy wyeliminować maksymalnie pośredników, to korzystną opcją okazuje się perspektywa wzięcia udziału w aukcjach pojazdów samochodowych. Najlepsze są aukcje ubezpieczycieli, na które trafiają auta uszkodzone. Jest to najbardziej przejrzysta procedura zakupu samochodu używanego, gdyż ubezpieczyciele starają się przedstawiać rzeczywisty stan pojazdu. Żeby wziąć udział w takiej aukcji, konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego konta. Wiele firm oferuje dostęp do tych kont lub bierze udział w aukcji w imieniu zainteresowanych osób.

Przy zakupieniu używanego auta trzeba uważać, aby pojazd na dowodzie sprzedaży nie miał adnotacji odnośnie złomowania lub poważnych uszkodzeń, które kwalifikować będą pojazd jako odpad.

Koszty sprowadzenia samochodu obejmować będą przede wszystkim przetransportowanie pojazdu do portu, nadanie auta na okręt i opłaty portowe w miejscu docelowym. Szybką i o wiele tańszą opcją jest skorzystanie z usług portów w Niemczech oraz w Holandii.

W celu odebrania pojazdu konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających stan własności pojazdu. Następnie samochód przechodzić będzie procedury celno-skarbowe. Opłacenie podatku VAT na terenie Niemiec będzie o wiele korzystniejsze, ze względu na niższą stawkę. Koszt cła szacowany jest na podstawie kosztu zakupu pojazdu oraz opłat za transport do miejsca rezydencji celnej.

Po przewiezieniu samochodu z Niemiec do Polski obowiązywać nas będą ogólne zasady dotyczące pojazdów wewnątrzwspólnotowych. Standardowe 14 dni na zgłoszenie pojazdu do Urzędu Celnego oraz uregulowanie kwestii związanych z podatkiem VAT.

Zanim samochód uda się na badania techniczne, konieczna okaże się z pewnością wymiana oświetlenia na asymetryczne, montaż kierunkowskazów oraz świateł przeciwmgielnych. Umożliwi to przejście badania technicznego i zarejestrowanie samochodu w kraju.

Samochody amerykańskie kuszą swoim stylem, wspaniałymi jednostkami napędowymi oraz atrakcyjnymi cenami. Sprowadzenie auta jest jednak nieco wymagające i konieczne jest dokładne oszacowanie, czy to wszystko się nam finalnie opłaci!

http://www.auto-poradnik.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ