Wędkarstwo spinningowe dla początkujących

Jeśli jesteś miłośnikiem wędkarstwa, z pewnością wiesz o tym, że istnieją różne metody ich łowienia, zależne od wielu czynników. Z tego względu powstały także różne rodzaje wędek i niezbędnego do nich osprzętu, a także przynęt. Jeśli zamierzasz łowić ryby za pomocą metody spinnigowej, powinieneś zapoznać się nie tylko z techniką, ale także z niezbędnymi informacjami dotyczącymi sprzętu.

Wędkarstwo spinnigowe – łowiska

Do połowu spinnigowego nadaje się niemal każda rzeka, staw czy jezioro. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że najczęściej te tereny mogą być trudne technicznie ze względu na roślinność, która w dużej części osłania brzegi. Najczęściej są to krzewy, drzewa, zwalone konary. Sporym ułatwieniem, a także dużym komfortem, jest poławianie z łodzi, dzięki której możemy przemieszczać się za ławicą ryb, albo dotrzeć w ciężko dostępne miejsca. Oczywiście, łowienie z brzegu może także dawać dużą przyjemność i satysfakcję.

Metoda poławiania – spinning i jego podrodzaje

Metoda spinningowa polega na zarzucaniu i przyciąganiu do siebie przynęty. Ruch musi być pewny i celny, a jednocześnie przynęta powinna zostać jak najlepiej zaprezentowana. Wędkarz musi wykonywać odpowiednie ruchy wędziskiem w momencie, w którym przynęta znajduje się w wodzie. Imituje to ruchy zachęcające rybę do ataku na ofiarę.

Kolejną metodą jest dżiglowanie, polegające na opuszczeniu przynęty na napiętej żyłce i stukaniu nią o dno, by po odpowiednim czasie poderwać ją do góry: skokowo lub jednym, szybkim ruchem.

Łowienie tzw. “kogutem”, to odmiana tego sposobu, polegająca na bardzo silnym uderzeniu przynętą o dno zbiornika wodnego. Jest to skuteczna metoda, która może być wykorzystywana do połowu ryb drapieżnych w całej Polsce.

Metoda spinningowa pozwala na złowienie ryb drapieżnych, do których zaliczamy: szczupaka, okonia, suma, sandacza, troć, głowacicę i wiele innych. Jednakże należy uwzględnić, że tą metodą można złowić także ryby, które nie są drapieżnikami, przykładowo wzdręgi, brzany czy jazie.

Sprzęt do spinningu

Do łowienia spinnigowego przygotowano specjalnie skonstruowane wędki spinningowe. Najczęściej posiadają one krótkie wędzisko, do którego przymocowany jest kołowrotek z nawiniętą żyłką, albo plecionką. Przydatnym elementem może być także przypona, która zabezpiecza żyłkę przed odgryzieniem jej przez drapieżną rybę. Do tego rodzaju ryb najlepiej wybrać przypon stalowy, tytanowy lub wolframowy. Natomiast do łowienia niewielkich gatunków ryb spokojnego żeru, wystarczy przypon z żyłki.

Przy wyborze długości wędki powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy zamierzamy łowić z brzegu, czy z łódki. Do połowu z brzegu należy wybrać dłuższą wędkę, co pozwoli na lepsze omijanie przeszkód, krótsza sprawdzi się do połowu z łódki.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego sprzętu do spinningu, który zapewni ci komfort i satysfakcję płynącą z połowu, powinieneś odwiedzić stronę sklepu FishingStore.pl. Znajdziesz tam produkty najwyższej jakości, a także sprzęt od znanych i polecanych producentów, zarówno dla profesjonalistów, jak i dla początkujących wędkarzy.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ