dysk zewnętrzny PS4

Tytuły największych producentów wymagają sporo przestrzeni dyskowej. Fani mogą się nieco rozczarować, gdy okaże się, że pamięć konsoli nie jest w stanie pomieścić ulubionych produkcji. Jak rozwiązać ten problem?

Dyski przenośne – najlepszy sposób na zwiększenie miejsca

Dodatkowy dysk to odpowiedź na wymagania użytkowników, którzy chcą mieć dostęp do jak największej liczby gier. Za sprawą odpowiedniego urządzenia możemy znacząco zwiększyć ilość miejsca możliwego do wykorzystania. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Przeznaczony do konsoli dysk zewnętrzny to znacznie bezpieczniejsza alternatywa dla zamiennego napędu wewnętrznego – stawiając na nośnik podłączany przez USB, nie łamiemy gwarancji producenta i możemy nadal korzystać z danych zapisanych w oryginalnej pamięci konsoli. Wbudowana pamięć wynosi 500 GB lub 1 TB, a na rynku bez problemu znajdziemy modele oferujące nawet 2 TB dodatkowego miejsca. Pojemność zewnętrznego napędu musi mieścić się w przedziale od 250 GB do 8 TB, by dysk mógł zostać obsłużony przez oprogramowanie PlayStation 4.

Jak wybrać odpowiedni dysk zewnętrzny PS4?

Gdy podjęliśmy już decyzję o zakupie dodatkowego nośnika do przechowywania gier na konsolę PlayStation 4, możemy zastanowić się, jakie modele sprawdzą się najlepiej. Przede wszystkim istotny jest rodzaj zastosowanego złącza. Najpopularniejsze dyski przenośne obsługują interfejs USB, jednak to nie wszystko – należy zweryfikować także jego wersję. W przypadku PS4 musi to być co najmniej standard 3.0. Starsza edycja 2.0 nie pozwoli na przesył danych pomiędzy konsolą a dodatkowym napędem.

Kolejną ważną kwestią jest zastosowana technologia – HDD lub SSD. Do mniej znaczących aspektów należy design urządzenia, choć z pewnością warto zwrócić uwagę także na ten czynnik. Wielu producentów oferuje także urządzenia z dodatkową ochroną, które sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy chcemy stosunkowo często transportować dysk w celu wykorzystania z innymi urządzeniami.

HDD czy SSD?

To pytanie jest jednym z tych, które użytkownicy zadają sobie najczęściej. Podstawową różnicą jest tutaj prędkość działania, która wiąże się z zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W przypadku dysków HDD jest to technologia opierająca się na specjalnych, namagnesowanych dyskach – ładunek magnetyczny wiąże się ze zmianami w reprezentującym dane kodzie zero-jedynkowym.

Natężenie namagnesowania jest odczytywane za sprawą specjalnej głowicy. Taka konstrukcja powoduje, że dysk do konsoli HDD jest zazwyczaj większy i cięższy, a dodatkowo obecność ruchomych części oznacza większe ryzyko wystąpienia awarii. Tempo odczytywania danych zależy od częstotliwości obrotów talerzy – im jest ona większa, tym szybciej dysk obsługuje przepływ informacji. Dyski zewnętrzne HDD do PS4 mogą okazać się tańsze niż SSD w przypadku takiej samej pojemności, jednak należy mieć na uwadze, że oferują mniejszą ilość miejsca.

Dyski SSD są natomiast znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem. Dzięki wykorzystaniu półprzewodnikowej pamięci NAND oferują one znacznie krótszy czas odczytywania danych. Są także mniejsze i lżejsze, a dodatkowo zużywają mniej energii. W zasadzie jedyną wadą jest wyższa cena – mimo tego napędy SSD są chętnie wykorzystywane przez osoby, którym zależy na jak najwyższej wydajności. Dyski SSD kompatybilne z PlayStation 4 znajdziemy na przykład w ofercie Samsunga – modele T5 oraz T7 zyskały uznanie wielu graczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ