miód lipowy

Miody są produktem znanym już od czasów starożytnych. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tych słodkich składników, a ich smak, kolor i konsystencja zmieniają się zależnie od pochodzenia. Do najpopularniejszych należy miód lipowy, który pszczoły wytwarzają z nektaru kwiatów lipy. Jest on również niezwykle charakterystyczny. Co go wyróżnia?

Miód wytwarzany z kwiatów lipy rozpoznasz po niezwykle intensywnym, słodkim smaku, który może być lekko kwaskowaty, a czasem ostry. Kolor miodu lipowego przybiera wyraźnie słomkową, jasnożółtą barwę, może się ona nieco zmieniać zależnie od okresu zbioru oraz odmiany drzewa będącego źródłem nektaru. W polskich domach stosowanie miodu z lipy jest niezwykle popularne podczas walki z przeziębieniem, chorobami układu oddechowego, nerwowego oraz krwionośnego. Co więcej, niezwykle dobrze zwalcza wszelkie objawy grypy.

Jak stosować miód lipowy?

Miód lipowy najczęściej stosuje się w okresie obniżonej odporności i częstych przeziębień. Eksperci zalecają spożywanie go podczas zwalczania objawów bezsenności oraz wyczerpania organizmu. Jego pozytywny wpływ odczują osoby borykające się ze wzmożonym stresem. Miód lipowy jest zalecany w przypadku aktywnych sportowców, jak i tych będących w trakcie rekonwalescencji. Słodki składnik można dodać zarówno do herbaty, jak i nalewek, syropów, sałatek oraz deserów. Tu jednak obowiązują pewne zasady, a mianowicie nie wolno dodawać produktu do gorących napoi, ponieważ wówczas dochodzi do niszczenia jego substancji odżywczych, będących źródłem prozdrowotnych właściwości. Przed dodaniem produktu, poczekaj 5-10 minut, aż napój osiągnie niższą temperaturę. Dobrym i wzmacniającym pomysłem jest połączenie miodu lipowego z mlekiem, masłem i owocami malin.

Przechowywanie miodu lipowego

Warto wspomnieć o tym, że krystalizacja produktu jest zupełnie naturalna dla każdego miodu. W każdym przypadku proces zachodzi wraz z dłuższym czasem leżakowania. Nie wpływa to na jego właściwości prozdrowotne, które są w pełni zachowane. Miód lipowy należy jednak trzymać w określonych warunkach. Przede wszystkim musi to być miejsce suche i ciemne. Nie powinno się go narażać na działanie promieni słonecznych bądź wilgoci. Jeśli spełnimy te wymogi, przekonamy się, że miód lipowy cechuje się wyjątkową wręcz wytrzymałością. Czas przechowywania maksymalnie się zwiększy, jeśli produkt będzie trzymany w temperaturze mającej do kilkunastu stopni Celsjusza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ