Szukając oszczędnego, efektywnego i jednocześnie wygodnego sposobu na ogrzanie domu, wiele osób decyduje się na instalację nowoczesnego kotła na paliwa stałe, najlepiej wyposażonego w automatyczny podajnik, co zmniejsza uciążliwość jego codziennej obsługi. Zaletą takiego rozwiązania jest duży komfort użytkowania kotła i niski koszt ogrzewania. Cena ekogroszku jest niższa niż koksu, a przy zastosowaniu nowoczesnego kotła zużywa się go mniejszą ilość.
O czym pamiętać, kupując tego typu paliwo?
Poza kwestiami związanymi z ceną ekogroszku równie ważna jest jego wartość opałowa. Kaloryczność taniego opału jest na ogół niska, przez co do ogrzania domu potrzebna jest większa ilość opału. To wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami – trzeba przewieźć i składować więcej węgla, częściej uzupełniać zasobnik i czyścić kocioł. Prócz wartości opałowej konkretnego produktu, ważny jest również deklarowany przez producenta poziom wilgotności czy zawartości popiołu. Palenie mokrym węglem przyczynia się do szybszego zużycia kotła i pogorszenia jakości spalania. Poza tym taki opał jest cięższy, a zatem ogrzewanie będzie droższe. Ważnym parametrem jest także procentowa ilość popiołu. Im mniej popiołu pozostanie po spaleniu węgla, tym większy komfort obsługi kotła. Cena ekogroszku jest zatem ważna, ale nie najważniejsza. Warto szukać produktu, który charakteryzuje się korzystnym stosunkiem ceny do wartości opałowej i innych parametrów.
Jaki opał wybrać?
Szukając najlepszego produktu, podpowiedzią będzie oczywiście cena ekogroszku. Najtańszy opał zwykle charakteryzuje się niską kalorycznością, dużą wilgotnością i po jego spaleniu pozostaje dość dużo popiołu. Warto również wspomnieć o innym, dość trudnym do zmierzenia parametrze. Niektóre gatunki węgla mają większą tendencję do spiekania niż inne, a to ma niekorzystny wpływ na efektywność spalania i wygodę obsługi kotła. Dobre gatunki o niskiej spiekalności są nieco droższe, ale warto zapłacić nieco więcej i cieszyć się większą wygodą na co dzień. Warto również pamiętać, że na cenę za ekogroszek wpływa także to, czy kupujemy go w workach oraz to, ile kosztuje jego transport.
Przy zakupie opału na zimę cena będzie miała oczywiście niebagatelne znaczenie. Nie oznacza to jednak, że najtańszy produkt jest tym najlepszym. Niekiedy niewielka różnica w cenie ekogroszku może znacząco wpłynąć na wygodę codziennej obsługi kotła, a także na poziom zużycia opału. Kupując droższy produkt, zwykle zużyjemy go mniej, przez co sumaryczna kwota wydana na ogrzewanie domu może okazać się niższa.