Dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez konta bankowego – to na nie przelewana jest wypłata, renta, emerytura (lub inne środki finansowe), to z niego sporo osób dokonuje przelewów bankowych i to ono umożliwia zlecenie stałych opłat rachunków dokonywanych przez bank (na przykład za telefon lub za telewizję kablową). Zatem trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż posiadanie konta w banku jest po prostu wygodne, a jego brak znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na założenie konta bankowego i korzystanie z jego wszystkich udogodnień. I tutaj pojawia się podstawowe pytanie – w jaki sposób założyć takie konto? Otóż możliwości jest co najmniej kilka.
Wizyta w oddziale bankowym
Najpopularniejszy i zarazem najbardziej tradycyjny sposób na założenie konta bankowego to wizyta w oddziale wybranego banku. Ten sposób cenią sobie przede wszystkim tradycjonaliści, którzy lubią kontakt z drugim człowiekiem i chcą uzyskać wszystkie niezbędne informacje podczas bezpośredniej rozmowy. W tym przypadku zazwyczaj nie trzeba wypełniać żadnego wniosku, gdyż wszystkimi formalnościami zajmuje się pracownik placówki (tak zwany doradca klienta). Do podpisania umowy z bankiem na założenie i prowadzenie konta bankowego zazwyczaj wystarczy dowód osobisty – jednak niektóre banki mogą dodatkowo poprosić o drugi dowód tożsamości. Osobista wizyta w placówce umożliwia uzyskanie wszelkiej pomocy i wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości i niejasności. Podstawowa wada takiego rozwiązania to konieczność wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu na wizytę w placówce.
Założenia konta bankowego przez Internet
Coraz popularniejszym sposobem na założenie konta bankowego jest skorzystanie z Internetu. W tym przypadku niezbędne jest wypełnienie odpowiedniego formularza (umieszczonego na stronie internetowej wybranego banku), w którym należy podać swoje dane: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania (plus ewentualnie zameldowania), PESEL, dane z dowodu osobistego (seria, numer i termin ważności) oraz dane kontaktowe. W niektórych przypadkach bank może dodatkowo żądać skanu lub zdjęcia dowodu osobistego – w celu potwierdzenia tożsamości. Następnym krokiem jest potwierdzenie wszystkich danych, zapoznanie się z regulaminem oraz umową i wysłanie wniosku drogą elektroniczną. Warto przy tym pamiętać, iż samo wysłanie wniosku nie jest jednoznaczne z podpisaniem umowy i założeniem konta. Konieczne jest podpisanie odpowiedniego dokumentu, który zazwyczaj przychodzi pocztą lub kurierem. Niektóre z banków proponują swoim klientom udanie się do konkretnej placówki, w której czeka już przygotowana umowa. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość i wygoda.
Założenie konta bankowego przez telefon
Innym sposobem na założenie konta bankowego jest zadzwonienie na bankową infolinię. W tym przypadku należy podać konsultantowi dokładnie takie same dane, jak w przypadku wniosku wypełnianego na stronie internetowej. W tej sytuacji – tak jak w przypadku wniosku internetowego – sama rozmowa nie oznacza podpisania umowy. Niezbędne dokumenty można podpisać w placówce lub zostaną one przysłane na podany adres.
Posiadanie konta w banku jest niewątpliwie bardzo wygodne. Na szczęście jego założenie nie jest trudne i nie wymaga zbyt wielu formalności. A doradcy pracujący w każdym banku zawsze służą swoją pomocą.