Dzisiaj każdy z nas poszukuje dobrej pracy. Dobrej czyli? Na pewno musi się ona wiązać z czymś ciekawym, z jakimiś wyzwaniami i możliwościami rozwoju. Ponadto także zależy nam na godnej pensji – takiej, otrzymując którą nie będziemy musieli liczyć każdego grosza ani wkopywać się w długi. Ponadto musi to być coś, co będzie nas naprawdę interesowało. Może zatem rozważyć zawód spedytora?
Spedytor – kim jest?
Jednak kto to jest w zasadzie spedytor? Jest to osoba w firmie zajmująca się szeroko pojętą organizacją transportu. W zależności od rodzaju firmy zakres działań spedytora może być mniejszy lub większy. Generalnie jednak zadania, które można przydzielić spedytorowi to: wybór odpowiedniego środka transportu, logistyka transportu, nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem, podpisywanie umów z klientami. Spedytor dba przede wszystkim o to, aby przesyłka dotarła do odbiorcy o czasie i nieuszkodzona oraz o to, żeby zaopatrzenie firmy także działało sprawnie. Oprócz tego w przypadku eksportu tudzież importu towarów zza granicy dochodzi do tego jeszcze znajomość przepisów celnych.
Charakterystyka spedytora
Kim zatem jest spedytor? Dla osób o jakich zdolnościach jest to najlepszy zawód? Na początku warto wspomnieć, że studia, które uczą jak wykonywać zawód spedytora to transport i logistyka. Trzeba jednak zauważyć, że dzisiaj żyjemy w dość specyficznych czasach, w których zaczyna powoli rządzić wolny rynek. Niewykluczone zatem, że pracodawca będzie chciał nas zatrudnić już w trakcie studiów albo nawet i bez nich, jeśli będziemy spełniali jego oczekiwania.
A jaką osobą z charakteru powinien być spedytor? Przede wszystkim musi to być osoba, która posiada łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi. Tu bowiem rozmawiamy kierowcami, pracownikami fizycznymi zajmującymi się załadunkiem i rozładunkiem, wysoko postawionymi klientami. Słowem – rozmawiamy z wieloma osobami na bardzo różnych stanowiskach. Dalej – trzeba zdawać sobie sprawę, że ten typ pracy wymaga pewnej mobilności i elastyczności. Nieraz trzeba jechać daleko dopilnować czegoś itd. Ponadto spedytor musi być osobą pewną siebie i umiejącą narzuć swoją wolę innym osobom.
Zarobki spedytora
Przejdźmy jednak do kwestii, która na pewno wszystkich interesuje, a zatem do zarobków spedytora. Czy opłaca się wykonywać ten zawód? Otóż najczęściej początkujący spedytor zarabia w granicach dwóch do trzech tysięcy brutto. Stopniowo, pogłębiając swoje doświadczenie ma szansę na większe zarobki i przeróżne premie, dochodząc do sześciu – siedmiu tysięcy brutto. Trzeba jednak nadmienić, że nie każdy będzie tyle zarabiał – zależy to od tego, czy się odpowiednio wykażemy.
Warto jeszcze wspomnieć, że na morzu też są potrzebni spedytorzy. Nie zawsze muszą się oni okrętować, czasem działają „z lądu”. Ich zarobki są wyższe znacznie, jednak taka praca wiąże się też z pewnymi trudnościami. Sztormy, rozładunek wielogodzinny podczas bardzo kiepskiej pogody, rozmowy z marynarzami z całego świata – to codzienność spedytora morskiego.
Podsumowując – spedytor to zawód, który warto rozważyć.